Zkušenosti našich studentů - Martin Jodl

Pro Erasmus na VŠTE jsem se rozhodl po tom, co mi ho vřele doporučila moje sestra, která ho absolvovala ve Skotsku. Rozhodování o výběru země nebylo zrovna lehké. VŠTE nabízí mnoho zajímavých zemí s různými studijními programy. Po zvážení svým možností jsem se rozhodl pro Funchal na Madeiře. Jeden z důvodů byl i grant, který po analýze pokrýval skoro všechny náklady. A zadruhé, předměty, které se na škole vyučovaly, měly k mému oboru na VŠTE relativně blízko.
Studium bylo náročné hlavně z toho důvodu, že jsem byl na škole jediný
zahraniční student, takže všechny předměty jsem měl pouze s tamními studenty. Díky předešlému studijnímu pobytu v Kanadě byla moje angličtina na dobré úrovni. Avšak občas jsem měl problémy rozumět odborné terminologii. S tím mi však pomohli studenti ve třídě, kteří mi s předměty občas pomohli. Co se týče testů, tak ty jsem měl stejné jako zbytek třídy, jen přeložené do angličtiny (moje úroveň portugalštiny
stačila jen na večerní sezení s přáteli, smích). Takže testy nebyly vůbec lehké.

Zahraniční pobyt mě naučil hlavně samostatnosti. Kde jinde poznáte sami sebe, než v cizí zemi, kde česky neumí nikdo. Studijní pobyt je něco úplně něco jiného. Poznal jsem jinou kulturu, kterou obyčejný turista nepozná. Během hodin jsem se setkal s jinými myšlenkami i s kritickým myšlením, které se u nás moc neprojevuje. Pro studijní obor na VŠTE jsem získal nové informace a zkušenosti.

Nejvíce vzpomínám na hodiny Marketingu ve čtvrtek do 23:00, kdy jsme s profesorem řešili zajímavá témata. Další super zkušeností byla možnost osobní setkání s ředitelkou nejlepšího hotelu na Madeiře a
nahlédnutí do celého systému řízení. Nejkrásnější byla však příroda a hlavní město Funchal. Cestování po přírodě bylo opravdovým dobrodružstvím.
Program Erasmus bych doporučil všem, kteří chtějí poznat odlišný způsob života a jiný přístup k učení. Výše grantu se odvíjí od zvolené destinace a jsou opravdu vysoké. Při trochu ekonomickém přemýšlení pokryjí veškeré náklady. A ti kdo se bojí, že neumí cizí jazyk a nedorozuměli by se, těm bych vzkázal, že se není čeho se obávat. Cizí jazyk se rychle naučíte, protože ono vám taky nic jiného nezbude. Tak neváhej a jeď! Nikdy jindy takovou možnost mít nebudeš.

Fotografie z Erasmu na Madeiře