Přejít na hlavní obsah

START:
11. 5. 2024

Coworkingu VŠTE se lidé potkali na Férové snídani na podporu pěstitelů

České Budějovice, 11. května 2024: Stoly plné dobrot, domácí pečivo, koláčky, banány a fair trade čokolády. To vše a mnohem víc si přinesli účastnící Férové snídaně do Coworkingu VŠTE v Kněžské ulici. Sešlo se zde celkem 20 lidí a společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny. Tuto komunitní akci na podporu pěstitelů ve světě uspořádali dobrovolníci celkem na více než 140 místech České republiky.

Akce se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fair trade, který je věnován spravedlivému obchodu. Pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si mohou vlastní prací vydělat na důstojný život a za své plodiny dostávají odpovídající odměnu. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.

Jak vysvětluje doprovodná výstava, pěstitelé musí kromě dlouhodobě nízkých výkupních a z toho plynoucí chudoby čelit také dopadům klimatické změny. Ty popisuje kolumbijská pěstitelka kávy Luz Marina Reigoza z družstva COOAGRONEVADA: „Zima u nás už nepřichází jako dříve, počasí je nepředvídatelné. Někdy vůbec neprší, jindy zase dlouho nepřichází zima. Má to na nás dopady, ovlivňuje to sklizeň kávy.” Pěstitelé se změně klimatu brání například pomocí testování nových odrůd kávovníků nebo pěstování v zastínění, jak vysvětluje Maximiliano Beltran z družstva ASOSEYNEKUN: „Mám různé stromy kvůli zastínění kávovníků, které používáme pro ochranu půdy. S popadaným listím máme při čištění pozemku hodně práce. Slouží nám ale i jako hnojivo.”

Férové snídaně se pořádají celorepublikově od roku 2011. Na akcích se dosud setkalo a posnídalo zde na podporu pěstitelů přes 59 000 účastníků. Akce se konaly v téměř 400 městech a obcích po celé ČR. Nejaktivnější v pořádání akcí jsou v Brně, kde se společně snídalo dosud již na 20 místech. Na VŠTE v Českých Budějovicích se akce konala podruhé. Celkově se do pořádání snídaní za dobu konání zapojilo téměř 830 organizátorů dobrovolníků, kteří akci pořádají ve svém volném čase. Jsou to pedagogové, studenti, faráři, skauti a lidé z volnočasových organizací nebo měst.

„Fairtrade je nejen certifikační systém, ale i globální hnutí propojující pěstitele a spotřebitele. Lidé na Férové snídani dávají symbolicky najevo, že se zajímají o původ své kávy nebo čokolády. Chtějí podpořit lepší péči o životní prostředí i důstojnější život pěstitelů,shrnuje Stanislav Komínek celorepublikový koordinátor z pořádající organizace Fairtrade Česko a Slovensko a zároveň organizátor snídaně v Blansku.

Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz a www.fairtrade.cz.

 

Kontakt:
Stanislav Komínek, celorepublikový koordinátor Férové snídaně, stanislav.kominek@fairtrade.cz, +420 774 737 176

Projekt byl podpořen z prostředků České rozvojové agentury v rámci Zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

fairtrade

Menu