Přejít na hlavní obsah

START:
1. 4. 2019

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích hostila v první jarní den vzácnou návštěvu. Společně s Česko-středoasijskou obchodní komorou uspořádala přednášku předních ruských sinologů a expertů na Dálný východ profesora Jirije Vadimoviče Tavrovského a doktora ekonomických věd Vladimíra Nikolajeviče Remygy.

Ústředním tématem jejich vystoupení byla současnost a budoucnost spolupráce s Čínou, která se do několika mála let stane světovou supervelmocí číslo 1.  Jurij Vadimovič Tavrovskij je profesorem Ruské univerzity přátelství národů, viceprezident Euroasijské akademie televize a rozhlasu. Řadu let pobýval jako publicista v Číně a Japonsku, je autorem řady dokumentárních filmů a knih, které se věnují moderní Číně. Doktor ekonomických věd Vladimir Nikolajevič Remyga je předním ekonomem, zabývajícím se zaváděním ekonomických reforem v Číně a v Rusku. Je předsedou Koordinační rady a generálním ředitelem Centra Mezinárodních kongresu průmyslníků a podnikatelů pro spolupráci s Asií a vedoucím vědeckým pracovníkem rusko-čínského finančně-ekonomického Centra vyspělých technologií.

Oba akademici seznámili studenty a přítomné hosty, mezi nimiž byli mj. 1. náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Josef Knot, zástupci Jihočeské Hospodářské komory, agentur na podporu podnikání CzechInvest a CzechTrade, Jihočeského letiště či středních škol, s klíčovými politickými a hospodářskými vztahy mezi Čínou a hospodářskými centry jako je USA, Evropská unie a Rusko.

Hlavní aktivitou Číny je nyní budování Hedvábné stezky (SILK ROAD), obchodní cesty vedoucí v několika proudech po železnici i po moři z východní Asie přes střední Asii do Středomoří a do Evropy.  Hovořili otevřeně o hybridní válce mezi USA a Čínou, která se vyznačovala zejména propagandou a ekonomickými opatřeními a s mandátem prezidenta Trumpa gradovala do obchodní války, zvyšování sazeb na dovoz a ekonomická ultimáta. Zklidnění situace přispěla až návštěva čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga v USA a Donalda Trumpa v Pekingu. Přesto problémy přetrvávají včetně nového ultimáta na zlepšení klimatu pro investice. V dubnu se očekávají další jednání o obchodním balíčku pro USA.

Oba hosté otevřeně hovořili i o dlouhodobém problému krádeží technologií. Číňané se obávají technologické blokády a zpomalení vývoje. Dozvuky obchodní války tak podle řečníků nahrazují výstřely technologické války. Minulý rok čínská firma ZTE dostala pokutu 1 miliardu dolarů (téměř 22 miliard Kč) spojenou s kauzou nelegálních dodávek zboží a technologií do Íránu a KLDR. Přiznala, že porušovala americké sankce. V paměti máme i zatčení finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou, která byla obviněna z porušování protiíránských sankcí, obcházení embarga a dodávek zboží do dalších zemí, které podléhají sankčnímu režimu. Prodej výrobků Huawei a ZTE byl tedy v USA a poté i v Austrálii a dalších zemích zakázán.

Jak uvedli oba řečníci směrem k našim studentům, současnou generaci čeká řešení řady problémů, ale nic jim nebrání vzít budoucnost do svých rukou. Naopak, dobré technické vzdělání a znalost jazyků pro ně bude konkurenční výhodou, protože naše budoucnost je v technologiích. Čína se proto už nyní zaměřuje na ovládnutí oblastí, kde zatím není velká technologická konkurence: Severního ledového oceánu, vesmíru a internetu.

A na závěr přidali hosté jeden motivační citát, který Číňané v praxi i realizují: „Abyste zbohatli, postavte cesty  – If you want to get rich, build roads first…“

Za hojnou účast děkujeme našim hostům i všem studentům, kteří si přišli poslechnout zajímavé vize o budoucnosti světového obchodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Menu