Přejít na hlavní obsah

START:
8. 2. 2024

Konfuciova třída školí české firmy, jak podnikat s Čínou

Českobudějovická firma Photomate zabývající se obnovitelnými zdroji energie a úložišti energie byla prvním účastníkem kurzů Business with China. Tento speciální dvoudenní kurz pořádá Konfuciova třída v prostorách Coworkingu VŠTE v Kněžské ulici v Českých Budějovicích. Workshop pod vedením čínských školitelek je rozdělený na teoretickou a praktickou část. Pokud vaše firma jedná s čínskými partnery, neváhejte a přihlaste se na tento kurz na emailu uvedeném na konci článku.

V Coworkingu VŠTE jsme vyzpovídali HR specialistu firmy Photomate Mgr. Kamilyu Ivaničovou.

Čím se zabývá vaše firma?

Firma Photomate je česká firma s mezinárodní působností. V oblasti fotovoltaiky zprostředkováváme bateriové úložiště a střídače od firmy Huawei – jsme jejich Value Added Partner pro východní a střední Evropu, euroasijský trh (Gruzie, střední Asie) a Skandinávii. Také spolupracujeme na projektech, jako je například přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice, kde byla instalována první plovoucí fotovoltaická elektrárna v ČR. Elektrárna patří společnosti ČEZ a my jsme se podíleli na tomto projektu dodáním střídačů a technickým školením.

Vy osobně také pracujete s čínskými partnery?

Jsem HR Specialist, mám na starost hlavně rozvoj a vzdělání zaměstnanců. Na své pozici s čínskými parnetry nepracuji, ale naše oddělení obchodu, logistiky, nákupu, top management a finance na denní bázi spolupracují se zástupci firmy Huawei.

Jak vznikl nápad na tento kurz?

Často mi kolegové z obchodu a logistiky říkali, že dochází k nepochopení mezi našimi dvěma národy, tak chtěli zjistit, v čem jsme rozdílní a jak je pochopit. Potom to vzniklo vlastně náhodou. S kolegyní jsme přišly sem do Coworkingu VŠTE na kurz vaření čínských knedlíčků, kdy jsme poznali paní Moniku Hrubou. Všimla jsem si reklamy na Konfuciovu třídu a napadlo mě, že by bylo fajn s tím spojit požadavek našich zaměstnanců. Nejprve jsme se zeptali paní Hrubé, zda by to vůbec šlo realizovat.

Jak kurz probíhal?

Probíhal díky poskytování financí od projektu POVEZ II přes Úřad práce. Museli jsme udělat vzdělávací projekt a mezi to jsem zahrnula i kurz, který jsem pojmenovala Business s Čínou. Zajímala nás konkrétní témata a na základě toho vzniknul dvoudenní kurz. Byli tady kolegové, kteří potřebují jednat s čínskou delegací. První den byl teoretický o kultuře Číny. Hlavní důvod kurzu bylo to, že jsme chtěli pochopit jednání Číňanů – jak oni chápou čas, termíny, úkoly. Vnímání kvality, kdy je pro ně daný úkol hotový. Jak se chovat v případě, kdy nejsou prostředky k dosažení cíle. Vnímání pracovního a osobního času, odpovídání na emaily. Druhý den byl praktický, kdy naši zaměstnanci měli možnost si vyzkoušet kaligrafii, čajový ceremoniál, Tai Chi. Bylo to o poznání čínské kultury.

Jakou máte na kurz zpětnou vazbu?

Kolegové byli vesměs nadšení. Dozvěděli se základy obchodních praktik, uvítali praktické ukázky a přímý kontakt s čínskými školitelkami. Byly to pro ně nové zážitky a ocenili, že se probíraly konkrétní příklady, na kterých poznali rozdíly mezi našimi národy. Účastnilo se 25 zaměstnanců, a to v září a v říjnu 2023.

 

Kurz Business with China je určen pro firmy, které spolupracují s čínskými partnery a dodavateli. Konkrétní podoba kurzu je o domluvě s klientem.

Přihlaste se na tomto emailu: monika@coworkingvste.cz

Menu