Zkušenosti našich studentů - Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála

Dalakot Guesthouse, Búðardalur, Island

Stáž v malém rodinném hostelu s restaurací pro nás pro oba byla již třetí zkušenost v rámci programu Erasmus+. Výměnné pobyty nám během studia na VŠTE doslova změnily život, a proto jsme se na Island velice těšili. Co se přípravy na výjezd týče, nemuseli jsme zařizovat vůbec nic, tedy kromě letenky a podepsání několika Erasmus+ dokumentů – nic složitého. Upřímně jsme předem nic neplánovali, ani jsme pořádně nevěděli, kam to vlastně jedeme, a o to příjemnější překvapení nás na místě čekalo.

Obsluhovali jsme islandského prezidenta

Práce v malém rodinném podniku byla úžasná zkušenost. Měli jsme možnost pracovat v mezinárodním týmu lidí pod vedením majitelů. Naučili jsme se za náš pobyt úplně vše, co je pro provoz hostelu a restaurace potřeba. Během tří měsíců jsme pracovali s rezervacemi, plánovali jsme směny, obsluhovali hosty, vařili jídlo, dělali údržbu, pracovali na správě webu, financích i objednávkách zásob. Opravdu jsme si mohli vyzkoušet úplně všechno, a to v kolektivu skvělých lidí.

Jako vedlejší činnost jsme k tomu ještě pod stejným majitelem pracovali na otevření nové kavárny s muzeem, a na pozdějším cateringu pro několik zahraničních velvyslanců a hostů. Jednou jsme dokonce měli možnost obsluhovat samotného islandského prezidenta s rodinou. Zprvu jsme vůbec netušili o koho se jedná, protože se choval jako každý jiný Islanďan.

Stáž v Dalakotu nás opravdu nadchla. Nejenom že nás naučila mnohé o managementu, ale také jsme si mohli ověřit a dále prohlubovat naše “soft skills”. Jako skvělý bonus k tomu jsme se naučili dělat pizzu, našli si nové kamarády a kontakty, naučili se trochu islandsky a zamilovali se do islandské kultury.

Vesničko má středisková

Búðardalur se stal naším druhým domovem. Toto malebné městečko si totiž nejde nezamilovat. Přestože zde žije pouze 300 obyvatel, jedná se o “krajské město”, kde mají obchody, kulturní dům, školu, kavárnu, nemocnici nebo třeba posilovnu. Po velmi krátké chvíli nás v Búðardaluru všichni znali a byli k nám velice hodní. Byl to nádherný relaxační pobyt mezi horami v panenské přírodě, s koňmi a ovcemi, na vesnici plné skvělých lidí, kde všichni uměli anglicky. Za tři měsíce jsme narazili na dva staříky, kteří neuměli ani jedno slovo, ale angličtinu ovládá každý minimálně na komunikativní úrovni.

Bydleli jsme před domem našich zaměstnavatelů v jejich luxusním karavanu, za který jsme na oplátku “platili” občasným sekáním trávy na jejich pozemcích. Vůbec se nám z něj na konci nechtělo, jak moc útulný byl. Anna s Palmim, jak se naši šéfové jmenovali, nám vždy ochotně půjčovali jejich Jeep na výlety. To byla naše záchrana, protože do Búðardaluru jezdí autobus jen třikrát týdně, a tak jsme nebyli úplně zaseklí na jednom místě. Veřejná doprava na Islandu téměř nefunguje a lidi bez aut vlastně ani neexistují. Proto jsme si také vyzkoušeli několikrát stopovat a poznali díky tomu hodně nových lidí a kulturu Islandu.

Z ostrova jsme toho nakonec procestovali opravdu hodně, i přestože se jedná o velmi drahou zemi. Právě díky zapůjčovanému autu a možnosti stravování a ubytování zdarma jsme měli více peněz na výlety. Zcela určitě bychom Island doporučili každému, kdo by chtěl vyrazit za přírodou. Ta čistá nádhera, která je na Islandu všudypřítomná, je naprosto úchvatná. Čistý vzduch, nikde žádný odpad, krásné výhledy a více zvířat než lidí, tak takhle vypadá Island. Nakonec jsme měli možnost pozorovat tuleně i kosatky, ochočit si jednu z místních ovcí, jezdit na koních, jíst syrové mušle, sledovat polární záři z přírodní lázně, nebo třeba píchnout uprostřed pustiny bez rezervy. Zážitků máme tolik, že by se z nich nechala udělat knížka.

Finance

Popsat finanční stránku naší stáže je velice složité, jelikož jsme měli domluveno hned několik věcí zdarma. Přesto bych rád upozornil, že Island je stát se čtvrtým nejvyšším indexem “ceny života” a proto je hodně drahý. Jídlo je jedním z nejvyšších výdajů v rozpočtu každého, kdo na Island zavítá. Cestování také vyjde hodně draho, pokud si musíte auto půjčovat za peníze. Pokud se už ale pro Island rozhodnete, počítejte s tím, že grant úplně vše nepokryje. Nám stačil na dvě třetiny výdajů s tím, že jsme opravdu hodně cestovali.

Závěr

Island byl pro nás určitě skvělou zkušeností, na kterou jen tak nezapomeneme a dáváme pobytu 5/5. Určitě ho doporučujeme i ostatním. Bohužel sehnat stáž na Islandu není úplně nejjednodušší. My jsme měli obrovské štěstí, že jsme místo nakonec vůbec dostali. Pokud se vám ale už něco sehnat podaří, určitě nebudete ničeho litovat. Ostatně tak jako u kdekoliv stráveného Erasmu.

 

Alex a Ondra

 

Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island

Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island

Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island

Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island Alexandra Herasymjuk a Ondřej Skála - Island