Zkušenosti našich studentů - Pavel Vrána a Dominik Horváth

Pavel Vrána

Kontaktní osoba na vysílající VŠ: Ing. Alena Tikalská
Kontaktní osoba na přijímající VŠ: Dewitte Sophie

Příprava/podmínky
Příprava pobytu na studium/stáž – Ověření mých jazykových schopností a návrh protokolu o studijním plánu v zahraničí.
Kde student získal informace o nabídce programu ERASMUS+/stipendia – Z nástěnky v budově C a od starší sestry.
Jazyková příprava a jazyk výuky na přijímající VŠ – Prověření dostatečných znalostí cizího jazyka, výuka probíhala v angličtině.
Způsob a systém výuky na přijímající VŠ – Kombinace prezenční a z části online formou výuky.
Systém hodnocení studia – Skupinové a samostatné práce
Studijní a pracovní podmínky – Bezproblémová a ochotná spolupráce s jakýmkoliv problémem
Zdravotní pojištění – doporučení – Připojištění u Generali Česká pojišťovna

Ubytování, strava, doprava, ostatní
Ubytováni jsme byli ve studentském domě v ulici Molenmeers 62 na pokoji 10. S ubytováním jsme byli maximálně spokojeni.
Ve škole je k dispozici studentská menza kde si každý může objednat jedno ze tří jídel nebo si do menzy zaslat jídlo z jedné z místních restaurací.
Na celý pobyt jsme měli od školy pronajatá kola za 40 eur na 5 měsíců. Doprava ve městě i jinde je tomu uzpůsobená. Jinak se je ve městě možné využít MDH a pro cestování je k dispozici vlakové a autobusové nádraží s ceníkem jízdného pro studenty. Pro vlaky je aplikace SNCB: Timetables and tickets a pro Autobusy: De Lijn.
Celá škole má dobré pokrytí wi-fi připojení s dostatečnou rychlostí a kvalitou. To samé platí i o připojení na Molenmeers 62.

Finance, náklady na pobyt
Náklady na nájem jsme měli rozděleny na dva ubytované (618 eur). Dále náklady na jídlo a případné cestování se pohybovali okolo 350 eur. Tudíž jsme museli jen trochu sáhnout na osobní finance.
Podpora od školy pokrývala asi 80% celkových nákladů na měsíc.

Celkové zhodnocení
Celkové hodnocení pobytu (škála od 1 do 5 – hodnocení jako ve škole) – Celkové hodnocení pobytu 4.
Jaký měla stáž/studium pro Vás přínos – Zlepšení jazykových schopností.
Návrhy na zlepšení – Žádná mě nenapadají.
Doporučení dalším studentům – Velmi zajímavé prostředí, sympatičtí a nápomocní profesoři i lokální studenti, přátelští místní obyvatelé

 

Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána

Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána Pavel Vrána

 

Dominik Horváth

Kontaktní osoba na vysílající VŠ: Na Naší škole se o nás skvěle starala paní Ing. Alena Tikalská, která pro nás byla velikou oporou a se všemi přípravami nám pomohla.
Kontaktní osoba na přijímající VŠ: V Belgii na univerzitě byla první osoba, která nám se vším pomohla a vyřídila veškeré dokumenty, které jsme měli mít byla Paní Mieke Maes, která byla naše kontaktní osoba na Univerzitě v Belgii, ale také naše lektorka APO 5 (Návrh a design architektury), mieke.maes@howest.be

Příprava/podmínky
Příprava pobytu na studium/stáž –  Přípravu na studium a pobyt v Belgii jsme moc vážně neřešili, chtěli jsme se nechat překvapit a jediné co bylo důležité bylo zajistit si dopravu tam a nějaké ubytování, které se nám bude líbit.
Kde student získal informace o nabídce programu ERASMUS+/stipendia – Informace o Erasmu jsme získali v Emailu od naší školy.
Jazyková příprava a jazyk výuky na přijímající VŠ – V Belgii se mluví převážně nizozemsky nebo také Francouzsky, záleží, na jaké části země jste, ale to pro nás nebyl nějaký veliký problém, protože většina lidi se dokázalo domluvit i v angličtině a vždy nám rádi pomohli.
Výběrové řízení – Výběrové řízení jsme neměli, jelikož jsme nebyli na stáži.
Způsob a systém výuky na přijímající VŠ – Naše výuka na Univerzitě spočívala v tom, že jsme měli týmové práce a projekty. Ty jsme o hodinách společně zpracovávali a doma ještě dodělávali.
Systém hodnocení studia – Systém hodnocení spočíval v tom, že na konci semestru každý student ohodnotil 1-5 body svého kolegu ve svém týmu a učitelé brali v potaz kolik bodu to bylo. Maximální počet bodů byl 20 a minimální počet bodů pro splnění předmětu bylo 10.
Studijní a pracovní podmínky –  Naše studijní podmínky byly úžasné. Měli jsme mnoho volného času a hodně týmových prací, které byli velice kreativní, a tak se mohl ukázat každý v týmu.
Zdravotní pojištění – doporučení –  Zdravotní pojištění jsme si museli zařídit z důvodu, kdyby se nám něco stalo. Naštěstí se nikomu z nás nic nestalo, ale doporučil bych každému, kdo někam jede nějaké pojištění mít.

Ubytování, strava, doprava, ostatní
Já a můj spolubydlící Pavel Vrána jsme byli ubytováni v studentském domě, kde bylo dalších 15 studentů a měli jsme vlastní byt. Nájem pro oba činil 630 euro i s energiemi. Takže jsme platili oba 315 euro.
V každém kampusu jsme si mohli koupit nějaké hotovky v podobě těstovin anebo si objednat den dopředu nějaké jídlo, které měli na výběr. Já s Pavlem jsme si více méně furt něco vařili nebo si jednou za čas objednali pomocí Uber eats.
Na dopravu po městě jsme používali kola, které jsme si na naší škole pronajmuli za 75 euro/semestr. V Belgii každý jezdí na kole, a tak to bylo lehké se dostávat kamkoli na kole.
Laptopy jsme měli oba své vlastní, které jsme si brali do školy a na který jsme pracovali. Nejsem si jistý, zda v nějakých učebnách počítače pro studenty byli. Ale vlastní laptopy, které zvládli základní věci bohatě stačili.

Finance, náklady na pobyt
Průměrná měsíční částka, kterou jsem v Belgii utratil byla kolem 750/800 euro z čehož 500 euro měsíčně činil Erasmus grant a zbytek jsem měl ze svého nebo od svých rodičů. Veškeré potraviny a vody jak už sladké, tak obyčejné minerální byli v Belgii 2-3 x dražší než v Česku.
Finanční podpora pomohla tak z 60 % jelikož jsem hodně cestoval a užíval si takzvaný studentský život.
Žádné poplatky jsme na Univerzitě platit nemuseli.

Celkové zhodnocení
Celkové hodnocení pobytu (škála od 1 do 5 – hodnocení jako ve škole) – Pobyt v Belgii se mi velice líbil, bydleli jsme v krásném historickém městě a bylo velice lehké cestovat jak už do Francie, tak do Nizozemska. Celkově bych tento pobyt zhodnotil jako 5/5 bodů.
Jaký měla stáž/studium pro Vás přínos – Studium v zahraničí mi přidalo hodně nových přátel do života a hodně nových zkušenosti. Také to, že bych se neměl bát výzev a že se vše dá zvládnout.
Návrhy na zlepšení – Žádné návrhy na zlepšení bych neměl, bylo to vynikající.
Doporučení dalším studentům – Chtěl bych Vám jen říct, že pokud pojedete