Zkušenosti našich studentů - Antonín Doskočil

Na praktickou stáž jsem se připravoval společně s mými spolužáky a s pomocí naší koordinátorky Aleny Tikalské. Většinu informací, které jsme potřebovali jsme získali buď od ní, nebo nám je zaslala zprostředkovací agentura Stage Malta, prostřednictvím které byla tato stáž zprostředkována. Jelikož ale měli svoje informace zpracovány pouze obecně, dostali jsme informace nejen pro letní, ale i pro zimní měsíce… Například teplé pyžamo nebo bunda/svetry nebyli během našeho pobytu během letních měsíců vůbec potřeba, teploty zde neklesli pod 25°C. Jediné důležité věci od agentury pro nás byli průkazky pro veřejnou dopravu a zajištění ubytování. Do firmy jsme byli přijati po interview(videohovor) s lidmi z naší příjímací firmy Thomas Smith.

O možnosti výjezdu do zahraničí v rámci školy jsem věděl již dříve, na VŠTE jsem byl dále informován díky emailům a dále schůzkou s koordinátorkou zahraničních vztahů, Alenou Tikalskou.

S anglickým jazykem, jenž je na Maltě prakticky druhý mateřský jazyk, jsem neměl žádné problémy. Díky dobré přípravě z mé střední školy jsem měl už po maturitě anglický jazyk na úrovni C1/B2. Jediné nedostatky mám v mluvené řeči, jelikož jsem neměl moc možností anglicky hovořit. Na Maltě jsem měl proto možnost tyto schopnosti značně zlepšit, a to nejen v práci, ale především v rámci našeho ubytování, kde jsme bydleli se studenty z jiných zemích.

V rámci stáže ve firmě jsem byl hned od prvního dne umístěn do kanceláře u vstupu do firmy, takže jsem měl již od začátku možnost vidět nejen dílčí procesy ve firmě, ale i komunikaci a práci se zákazníky. Jednotlivé procesy mi byli popsány, měl jsem možnost si je osvojit a po osvojení jsem byl schopen pracovat samostatně a plnit úkoly, které mi byly ukládány. Pokud mi bylo cokoliv nejasné, měl jsem vždy možnost zeptat se. Ke konci praxe jsem byl schopen vykonávat činnosti mých kolegů a kolegyň zcela samostatně.

Jelikož jsem již od začátku byl zařazen přímo do procesů ve firmě, hodnocení mojí práce bylo hlavně od mých kolegů a kolegyň, s kterými jsem měl možnost pracovat. Po krátké době mi kolegové začali zadávat zodpovědné úkoly a začali na mě spoléhat, což pro mě byl nejlepší možný způsob hodnocení.

Pracoval jsem 8 hodin denně, s možností polední přestávky, ale i krátkých pauz, pokud to bylo třeba, takže jsem si například mohl dojít do nedalekého krámu pro pití. Kanceláře byli čisté, každý den uklízené a příjemně klimatizované. Člověk se tam po večerních vedrech v posteli téměř těšil… V práci jsem měl k dispozici počítač, na kterém jsem plnil většinu svých úkolů.

Co se týče věcích nutných k zajištění před odjezdem, jednalo se hlavně o pojištění. Bylo potřeba zařídit si pojištění cestovní a zdravotní. Jelikož je Česká republika členem evropské unie, naše modré pojištěnecké kartičky platí i v rámci zemích EU. Bylo teda nutné zajistit si jen cestovní pojištění. Já jsem svoje vyřešil 2 způsoby. Na prvních 45 dní pobytu jsem měl cestovní pojištění v rámci mé bankovní karty. Toto pojištění bylo ale možné zařídit pouze na 45 dní, takže na zbývající 45 dní jsem se dopojistil u společnosti Uniqa (ovšem vyřízení tohoto pojištění mi také zařídila moje banka). U banky jsem si také zařídil účet, na kterém je možnost uložit si peníze ve více měnách, takže jsem při každé platbě kartou nemusel převádět Kč na eura v nevýhodném kurzu.

 

Ubytování, strava, doprava, ostatní

Ubytováni jsme byli v jakémsi studentském domě. Ve spodním patře byli společenské prostory/ kuchyně/jídelna, v horních 2 patrech byly jednotlivé pokoje pro studenty, většinou po 2 nebo 3 lůžkách. Jako jediné výhody tohoto ubytování bych považoval to, že jsme nemuseli nic zařizovat, toto ubytování nám byli přiděleno agenturou Stage Malta, ubytování bylo blízko naší práce (4 minuty pěšky), ale to jsme měli spíše štěstí, jelikož naši spolubydlící museli občas dojíždět do práce i přes hodinu. Poslední výhoda byla možnost poznat nové kamarády mezi spolubydlícími. Ale například k moři jsme se z našeho ubytování dostávali skoro hodinu(autobusem), byli jsme v městě více na jihu, tedy daleko od hlavních eventů. Navíc poblíž bylo letiště a za letištěm se nacházeli uprchlické tábory. Kdybych se na Maltu ještě někdy chystal, určitě bych se pokusil bydlení najít sám, popřípadě se o pomoc zeptat v dané firmě.

V poměru s kvalitou se mi cena bydlení zdála neúměrně velká. Za sdílené pokoje a dům s přibližně 9 dalšími lidmi jsme platili přibližně 100 eur za týden, což byla nejlevnější varianta nabízená agenturou, ale i tak to byla velká částka. Z peněz, které jsem dostal od Erasmu se na toto ubytování použilo přibližně 70 % všech peněž, se zálohou téměř 80 %.

Ve firmě jsme neměli žádnou firemní menzu, ale byli zde k dispozici lednice a mikrovlnky, takže jsme si mohli připravit jídlo na ubytovaní a donést si ho do práce. Další možnost byla nedaleká jídelna, kde byli relativně nízké ceny (5 euro za jídlo). Tyto jídla jsme si občas dávali napůl s kamarádem. Další možnost byla dojít si do blízkého krámu/pekárny.

Náklady na stravovaní na maltě jsou poměrně vysoké. I když v místním supermarketu LIDL byly ceny v celku srovnatelné, hotová jídla, nebo fast food jídla se pohybují nad 5 eury. Výjimka je pečiva, které je tu poměrně levné.  Pastizzi, místní specialita, bulka plněná sýrem, masem, nebo hráškem stojí většinou 50 centů a ze tří těchto specialit se dá celkem najíst, jelikož jsou velice mastná. Pizzy jsou tu také poměrně levné.

Doprava na Maltě je v tragickém stavu. Bohužel zde chybí infrastruktura pro jinou než silniční dopravu (většina cest nemá chodníky, silnice vede většinou mezi domy/poli, které jsou ohraničeni kamennou zídkou). Veřejná doprava také moc nefunguje, autobusových linek je poměrně dost, ale často jezdí s velkými intervaly (například 1 za hodinu). Často se stává, že jsou autobusy plné, v tom případě ani nezastaví a musíte čekat další hodinu a modlit se, že bude následující spoj prázdnější. Noční spoje téměř nejezdí. Je zde ale možnost využít aplikace Bolt, díky které se můžete dostat téměř kdykoliv a kamkoliv, ale za vyšší cenu (cca 2 eura za km)

Placení veřejné dopravy funguje na systému platby za každou jízdu, při nástupu do autobusu buď koupíte jízdenku u řidiče (2 eura), nebo použijete jednu s karet pro veřejnou dopravu na Maltě. Ovšem tyto karty vám i tak za každou jízdu účtují 75 centů, takže měsíční náklady na dopravu činili cca 15-26 eur (26 eur je limit, pokud překročíte tuto částku na měsíc, peníze se vám už nebudou odčítat).

Na ubytování poskytnutém agenturou jsme hned od začátku dostali heslo od wifi. Rychlost internetového připojení byla vcelku dostačující, ale síla signálu nebyla po celém domě dostačující, například v našem pokoji jsme se k wifi nemohli téměř připojit. Zásuvek bylo po domě dostatek, akorát zde chybělo pracovní místo, kam by se s notebookem dalo sednout ke stolu a v klidu pracovat.

Finance, náklady na pobyt

Přestože byl grant pro výjezd na maltu poměrně vysoký, tzn 600 eur na měsíc, rozhodně nepokryl všechny náklady spojené s pobytem. Za ubytování a jídlo jsem utratil přibližně (cca 700 eur/měsíc). Účastnili jsme se i společenských akcí, kdy některé byli zcela zdarma (koncert Martina Garrixe, Davida Guetta), některé stáli okolo 10-20 eur (Gianpula village, Blue lagoon,…). Bohužel během všedního dne, kdy jsem musel být 8 hodin v práci (za kterou jsem nedostával peníze), nezbýval čas si nějak přivydělat, takže jsem musel sáhnout do svých finančních rezerv.

Celkové zhodnocení

Celkově bych můj pracovní pobyt na maltě hodnotil známkou 2. Získal jsem díky němu mnoho zkušeností, pracovní referenci a zlepšil jsem své jazykové dovednosti. Mimo to jsem našel nové přátele, poznal novou kulturu a procestoval cizí zem. Dále jsem si mohl užívat každý víkend u moře. Pro ostatní studenty, kteří přemýšlí o výjezdu do cizích zemích bych Maltu nejspíše doporučil. Většina obyvatel Malty hovoří anglicky, Malta má zajímavou kulturu, jedná se o zem s přístupem k teplému moři a Malta je stát patřící do Evropské unie. Určitě bych se pokusil vyhnout jednoduššímu způsobu domluvení stáže agenturou, ale pokusil bych se domluvit svou pracovní stáž s konkrétními organizacemi a pokusil bych se najít ubytování na vlastní pěst, nebo s pomocí dané organizace. Také bych se na Maltu vydal spíše v letních měsících, jelikož během zbytku roku je zde velmi vlhké a nepříjemné počasí (vlhko, dusno). Přes letní měsíce je sice teplota velmi vysoká, ale aspoň si tyto měsíce můžete užít koupáním v moři.

 

Kontaktní osoba: Gianluca Lubrano(Manager), glubrano@tcsmith.com