Zkušenosti našich studentů - Alexandr Deneš

Příprava probíhala docela dlouhou dobu, ale nebyla nijak náročná. Bylo třeba nakoupit věci, které byly doporučeny od agentury, která zajištovala ubytování a stáž. Informace ohledně ERASMU+ a následného stipendia na výjezd do zahraničí jsem získal v oddělení zahraničních vztahů naší školy. Jazyková příprava nebyla žádná, respektive cílená na tento pobyt. Každopádně na Maltě se mluví dvěma úředními jazyky prvním je maltština a druhým je angličtina, kterou jsem používal na pracovní stáži i v komunikaci s lidmi, kteří bydleli ve stejném domě. Zdravotní pojištění bylo doslova za hubičku a sjednával jsem si u ministerstva vnitra s tím, že dávají slevu pokud jde o výjezd na ERASMUS.

Při první zkušenosti s pracovními podmínkami na Maltě jsem zjistil, že tam žijí velmi milí a ochotní lidé. Bohužel to neplatí moc pro mou agenturu, která mě přihlásila na jinou specializaci v Ekonomice, než jsem předpokládal. Naštěstí vedoucí firmy byl velmi ochotný a našli jsme zlatou střední cestu.  Bylo mi řečeno, že jako jediný ze studentů na pracovní stáži na Maltě u vybrané firmy, jsem dostal pořádný kus odpovědnosti a dělal jsem fakturace na 20 až 30 tisíc Eur denně a následnou uzavírku dne. Díky tomu jsem získal nejen zkušenosti, ale také výbornou referenci.

Bydleli jsme v městě Mosta, které bylo takové typické město uprostřed ostrova. To mě docela zklamalo, jelikož jsme byli daleko od pláže a to neodpovídalo informacím v propagačních materiálech. Bydlení bylo hodně drahé na to, že jsme v jednom pokoji bez klimatizace spali tři a určitě se tam dá sehnat  levnější než 450 Eur. Stravování byla další tučná položka ceny se pohybují dvakrát až třikrát výš než v ČR. To je na druhou stranu skvělá zkušenost pro studenty, co si pobyt hradí z vlastních peněz, jelikož poznají jejich hodnotu a naučí se uvažovat více jako dospělý člověk. Obědy bych si rozhodně doporučoval dělat do práce sám, jelikož i když my jsme tam neměli zas tak drahou menzu tak i tak by to během těch dvou měsíců vyšlo docela na dost. Doprava se na Maltě řeší pomocí autobusů, které jsou moderní a klimatizované. Bohužel velké minus, že jsou dost narvané mává se na ně jako na taxíka a občas se stane, že když jsou plně, tak nezastaví. Náklady jsou 26 Eur měsíčně, ale to platí jen od 1. dne do konce měsíce s tím, že si dobijete 26 euro. Když přijedete jako já v půlce měsíce tak 20 euro cca dáte za půl měsíce a pak začnete zase prvního atd.. Mě to vyšlo celkem na 70 Eur cca na ty dva měsíce což není málo. PC jsem si bral svůj jako asi každý, internet fungoval dobře. STARNET s.r.o by se mohl trochu od nich naučit.

Finance, když sečtu své a plus peníze z evropské unie vyšlo mě to za dva měsíce na 2200 Eur (od Erasmu na délku mého pobytu jsem dostal 1240 Eur). Na party jsem byl  asi 3x, ale jako správný Čech jsem si dopřával poměrně dost piva, které nejlevnější bylo 20Kč na plech. Celkové hodnocení bych dal za 2 (velmi dobré), jelikož i přesto, že firma byla neocenitelná a lidé v ní taktéž a na mém pokoji byla skvělá parta, tak velký trn v oku byla agentura Stage malta, kterou bych doporučoval nezvažovat. Doporučení pro další návštěvníky je asi takové: překonejte počáteční strach a vyjeďte, vaše angličtina vám poděkuje.

Fotografie z Erasmu na Maltě