Vysoce entropické slitiny pro udržitelné a účinné vodíkové technologie – TS02030229

Datum zahájení: 07/2025
Datum ukončení: 12/2030
Partneři projektu: ZČU – Plzeň; Ústav materiálového výskumu, Slovenská akadémia vied, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích
Řešitel za VŠTE: doc. Ing. Robert Frischer, Ph.D.
Cíl projektu: Cílem projektu je příprava vysoce-entropických slitin vhodných pro skladování vodíku. Slitiny budou připravovány litím velmi malých taveb a mechanickým legováním (vysoce energetickým mletím). Proces lití malých taveb umožní rychlé testování širší škály koncentrací slitin, protože není tak časově náročný a nevyžaduje komplexní optimalizaci parametrů přípravy, jako mechanické legování. Vysoce energetické mletí bude použito také pro mechanickou aktivaci odlitých a následně rozdrcených materiálů. Po celou dobu trvání projekt budou rovněž probíhat průběžné analýzy mikrostruktury, chemického a fázového složení připravených materiálů a analýzy sorpčních schopností, včetně cyklických testů adsorpce a desorpce. Do výzkumu a vývoje slitin bude aktivně zapojena umělá inteligence.

Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v rámci Programu THÉTA 2.