Přejít na hlavní obsah

START:
20. 9. 2022

Začal nový akademický rok a studenty VŠTE čeká několik novinek

Pro zhruba 3500 studentů dnes začal akademický rok 2022/23 na VŠTE. Je mezi nimi přes tisíc prváků. Prioritou školy je zvyšovat kvalitu studia i praxe, která je jeho nedílnou součástí.

„Jednoznačně se orientujeme na zvyšování kvality, prohlubování znalostí. Chceme, aby naši absolventi měli co nejlepší uplatnění, pracovali v oboru, který studují, rychle se adaptovali a přinášeli podnikům a institucím očekávaný efekt. A na to je musí škola dobře připravit,“ vysvětluje rektor Vojtěch Stehel.

Studijní novinky jsou tedy spíše drobné a týkají se aktualizací obsahu některých předmětů v souvislosti s vývojem oboru.

„Současné studijní programy s potřebným zaměřením pro region naplňují naše poslání. Proto je ani neplánujeme příliš rozšiřovat, spíše doplňovat. Je tu velký tlak na robotizaci, průmysl 4.0. To se významněji projeví už v příštím roce díky Národnímu plánu obnovy,“ uvedl rektor.

Škola zřídila také Support centrum, v němž mohou studenti konzultovat nebo požádat o doučování. To jim může poskytnout vyučující nebo i někdo z nadaných spolužáků.

„Řada studentů má obavy z matematiky nebo některých předmětů, které s matematickým aparátem pracují, jako je fyzika nebo termodynamika. Tomu se v technických oborech nevyhneme, ale právě Support centrum může studentům, a tedy i kvalitě výuky, pomoci,“ dodal.

Studenti také musí obhájit absolvovanou odbornou praxi. Ta stále zůstává v českém vysokém školství nadstandardní svou délkou i rozsahem. Trvá celý semestr a musí jí projít každý student.

Na přelomu října a listopadu se uskuteční Týden přednášek, v němž v jednotlivých předmětech vystoupí nejlepší odborníci z praxe. Jedná se o další krok propojování teoretické výuky s praxí. Studenti tak získají představu o tom, kde mohou svoji praxi uskutečnit, jak jsou teoretické koncepty v daných podnicích aplikované a jaké závěrečné práce lze ve spolupráci s podniky realizovat.

Největší investicí je stavba druhé etapy laboratoří za více než 127 milionů korun, která bude dokončena v srpnu 2023 a doplní první etapu komplexu laboratoří z roku 2016. Na stavbu se VŠTE investičně připravovala několik let a získala na ni také finanční podporu Ministerstva školství.

Online výuku kvůli covidu nebo drahým energiím vedení školy nepředpokládá, ale je na ni připraveno. Náklady na plyn a elektřinu chce snížit tak, aby se to nedotklo studia. V úvahu přichází změna v organizaci akademického roku s pauzou v energeticky nejnáročnějších zimních týdnech. Rozhodnuto ale zatím není. Záležet bude i na vývoji cen energií.

Menu