Přejít na hlavní obsah

START:
17. 6. 2021

VŠTE bortí jazykové bariéry v příhraničí. Projekt Společný jazyk – společná budoucnost má za sebou úspěšný školní rok

Projekt Společný jazyk – společná budoucnost (registrační číslo 298), jehož vedoucím partnerem je na německé straně organizace Euregio (EUREGIO Bayerischer Wald – Böhmerwald – Unterer Inn) a na české straně Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, je ve své polovině. Ačkoliv epidemie covid-19 narušila původní plány, projektové týmy si se situací poradily a uplynulý školní rok hodnotí jako úspěšný. Odezva od žáků a jejich rodičů je totiž velmi pozitivní!

Cílem projektu je odstranění jazykových bariér v příhraničí a propojení českých a německých škol. „O výuku češtiny v Bavorsku zájem je a o němčinu v Jihočeském a Plzeňském kraji taktéž. Základní a střední školy se zapojily, žáci a jejich rodiče tento smysluplný program velmi uvítali. Intenzivní jazykové kurzy bývají nákladné, tento program je zdarma,“ uvádí Štěpánka Jenešová, Dipl.-Phil., koordinátorka projektu za VŠTE.

Původně měla výuka na školách probíhat klasickou formou, nakonec musela být pojata distančně. Do jiných forem byly přeměněny i exkurze a přeshraniční návštěvy. „Byla to výzva, ale nikdo to nevzdal. Co nejvíce žákům v tomto školním roce chybělo? Že své protějšky osobně nepotkají. Zatím. O to více se těší na další školní rok,“ zdůrazňuje koordinátorka a dodává, že účastníci ke konci školního roku dostali symbolický diplom.

Jednou ze škol, která se do projektu zapojila, je Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín. „Žáci střední školy ve Velešíně mají zájem o další vzdělávání ve volném čase. Jsou cílevědomí, pohodoví a šikovní. O němčinu se zajímají kvůli jejich budoucímu uplatnění nejen v ČR, ale i v Rakousku nebo Německu. Probírali jsme hlavně praktická témata, například životopis, a také konverzační okruhy, aby se v zahraničí domluvili,“ říká lektorka Mgr. Alena Svobodová. „V případě jakýchkoliv problémů nám VŠTE v Českých Budějovicích pomohla. Velmi se také snažilo vedení velešínské školy. Pan ředitel Ing. Bc. Milan Timko osobně projekt propagoval.“

Projektové týmy doufají, že projekt Společný jazyk – společná budoucnost pozitivně ovlivní česko-bavorský příhraniční prostor, protože žáci budou mít po absolvování projektu dobré povědomí o jazyce sousední země a tím pádem i větší šance na pracovním trhu. „Proto je jazyková výuka zaměřená na praktickou slovní zásobu. Žáci jsou už i v tomto ohledu velmi motivovaní. Ví, že když se dorozumí, budou schopni se v brzké budoucnosti v příhraničí lépe orientovat při hledání praxe nebo pracovního místa. Díky intenzivnímu odbornému jazykovému kurzu se zlepší jejich kvalifikace pro pracovní trh,“ říká Štěpánka Jenešová.

V rámci projektu také vzniká webová aplikace hravé výuky českého a německého jazyka, která bude i po skončení časově limitovaného projektu nadále přístupná vzdělávacím zařízením a veřejnosti.

Menu