Přejít na hlavní obsah

START:
21. 10. 2020

Václav Opálka: Proč jsem si vybral školu tak daleko od domova? Líbí se mi, že na VŠTE je důležitá praxe

Václav Opálka prožil první pololetí letošního roku na brigádě v Izraeli. Měl se vrátit už v březnu, ale kvůli koronaviru se jeho zahraniční pobyt poněkud protáhl. Po návratu se rozhodl, že by rád studoval na vysoké škole. Volba padla na VŠTE (studijní program Podniková ekonomika), a to i přes to, že je škola vzdálená od jeho bydliště (město Zubří na Vsetínsku) více než 350 kilometrů.

Jak jste se o VŠTE dozvěděl? A proč jste se rozhodl pro studium tak daleko od domova?

Rozhodnutí, že chci studovat na vysoké škole, jsem udělal až po prázdninách. Díval jsem se tedy na nabídku vysokých škol, ze které mě zaujala hlavně VŠTE. Zdálo se, že se jedná o slušnou školu. Moc se mi líbilo, že se hodně zaměřuje na praxi, což je skvělá příprava. Mimo jiné jsem také viděl zajímavou reportáž o jedné architektce, která na VŠTE studovala. V neposlední řadě jsem se chtěl podívat do jižních Čech, respektive do Budějek.

A těšíte se na vysokoškolský život?

Určitě těším. Jsem zvědavý. (úsměv) Dokonce se těším i na samotné studium. Vždycky jsem si chtěl vysokou školu zkusit.

Jste z tak velké životní změny nervózní?

To ani ne…

Zmínil jste, že jste se chtěl podívat do Českých Budějovic. Navštívil jste je už předtím?

Poprvé jsem v nich byl až na zápise. Město je to pěkné, takže se těším, až ho budu poznávat při studiu. Bydlet budu na koleji.

Proč jste tak dlouho otálel s rozhodnutím, zda studovat na vysoké škole?

Byl jsem před tím půl roku v Izraeli. Po maturitě jsem si řekl, že bych mohl něco zkusit v zahraničí. Našel jsem inzerát, který nabízel práci na farmě v Izraeli a rozhodl se, že do toho půjdu. Sbíral jsem na poli ovoce, zeleninu, v hale třídil a balil datle… Bylo to super, protože jsem poznal mnoho nových lidí, především z Asie. Byla to má první velká cesta do zahraničí. Vrátil jsem se až v červnu.

Jak na vás Izrael zapůsobil?

Překvapilo mě, že tam neví, co je to krádež. Nechávají otevřené domy, nezamykají auta… Možná je rozdíl mezi sever a jihem. Já byl na jihu u jordánských hranic.

Nelákalo vás tam zůstat na delší dobu?

Původně jsem se měl vrátit v březnu, nakonec jsem zůstal až do června, takže jsem si pobyt prodloužil. Déle bych tam asi nezůstal, mám rád hory, takže poušť není úplně pro mě. (úsměv)

Znamená to, že jste tam prožil první vlnu koronaviru…

Jelikož jsme tam byli v malé vesničce, moc jsme koronakrizi nepociťovali. Vlastně jsme tam byli krapet izolovaní, i když jsme si občas zajeli k moři. Zvládali jsme to v pohodě. Byl jsem každopádně zvědavý, kdy se vůbec dostanu domů, protože nám pořád odkládali lety. Proto jsem vlastně přiletěl až o několik měsíců později.

Plánujete zahraniční stáž během studií na VŠTE?

Zájem o ni určitě mám. Chtěl bych se podívat do Asie, která mě moc láká. Zajímavá by byla třeba Čína.

Účastnil jste se Seznamováku VŠTE, který se konal v září u Nové Pece. Líbila se vám tato akce?

Jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. Bylo to skvělé. Navzájem jsme se poznali, sblížili, a program byl super!

Václav Votruba