Přejít na hlavní obsah

START:
19. 8. 2022

V mateřské škole VŠTE je živo i o prázdninách. Vedle sportu láká nová šestiarová přírodní zahrada

 

Jinak prázdninově ztichlým kampusem českobudějovické VŠTE tu a tam prolétne dětský hlahol a smích. To několik desítek předškoláků pobíhá ve zdejší mateřské škole po školní zahradě, rozšířené o téměř šestiarovou přírodní část. Plná třicítka jich patří mezi ty, co sem rodiče vozí na prázdninové hlídání.

„Nikdo nemá čtyřicet dnů dovolené. A protože poskytujeme i hlídání dětí už od dvou let, rodiče v létě tuhle možnost hojně využívají. Někdo na den, dva, další na víc. Záleží na jejich potřebách,“ říká Jaroslava Petráchová, ředitelka školky. K těmto dětem je potřeba připočítat i ty, standardně do zdejší školky zapsané. I pro ně je přes léto otevřeno. Běžný program se proto hodně doplňuje činností ve skupinách, zaměřených na sport nebo prohloubení vztahu k přírodě.

Vítanou novinkou je právě přírodní zahrada, vybudovaná na rozloze 595 m² na přilehlém nevyužitém pozemku, kde rostlo křoví a náletové dřeviny. Po spojení se školní zahradou to dá dohromady 1996 m2 a to už je pořádné „eldorádo“.

Zahrada ZŠ a MŠ VŠTE

Obohatily ji desítky druhů dřevin, keřů, okrasných rostlin a bylinek. Roste v ní i vrbové teepee nebo tunel z vrbového proutí, přibylo i mělké mini jezírko. Čerstvá výsadba ale ještě potřebuje čas, aby nabrala na objemu a rozrostla se. Deštivý a teplý červen tomu hodně pomohl.

„Pro environmentální výuku to je investice k nezaplacení. Chceme, aby tu děti měly co nejtěsnější kontakt s přírodou a i během školního roku v ní mohly trávit co nejvíc času. Lze si v ní nejen hrát, ale také pozorovat rostliny v jednotlivých ročních obdobích, drobné živočichy a hmyz,“ dodává Jaromír Vrbka, jednatel společnosti Základní škola a Mateřská škola VŠTE, kterou vysoká škola zřizuje. Využívat ji proto při praktické výuce a ekologické výchově budou během školního roku také žáci zdejší základní školy. Ta po prázdninách vstoupí do druhého roku existence a nové žáky do první a druhé třídy do ní lze stále zapsat.

Menu