Přejít na hlavní obsah

START:
9. 6. 2022

Tréninkové a realizační centrum Temelín otevřelo své brány studentům VŠTE

V pondělí 16. května od 9 hodin navštívili studenti z katedry Strojírenství Tréninkové a realizační centrum Jaderné elektrárny Temelín. VŠTE tak navázala na přednášku Řízení kvality jaderných elektráren od skupiny ČEZ, která proběhla v kampusu na Okružní v úterý 10. května, a v rámci které byli naši studenti technického zaměření pozváni na exkurzi do elektrárny.

Z naší školy se vypravila do Temelína desetičlenná skupina. Katedru Strojírenství reprezentovali Veronika Závišová, Jakub Zeman, Tomáš Domín, Mikuláš Lehoučka, Pavel Pižem a Jakub Hesoun. Spolu s nimi navštívili TaRC Temelín jako doprovod Ing. Monika Karková, PhD. a doc. Ing. Robert Frischer.

„V Temelínu nás přivítal vedoucí Tréninkového a realizačního centra, který nám řekl něco o jeho historii a aktivitách. Byl prostor i na dotazy a studenti se o vše živě zajímali,“ popisuje Monika Karková. „Potom nás provedli tréninkovým centrem: nejprve jsme byli ve svařovací dílně, kde se provádí školení. Dále jsme viděli tréninkové centrum pro svářeče. Ukázali nám, jaké metody zde vyučují. Studenti si mohli zkusit vybrat ze dvou metod a svařovat. Tuto možnost využili dva studenti: Pavel Pižem a Tomáš Domín. Poté jsme se přesunuli do laboratoří, kde probíhá zkoušení materiálů pomocí destruktivních zkoušek. Tam studenti viděli zkoušku pomocí trhacího zařízení a pomocí Charpyho kladiva. Další zastávkou byly metalografické zkoušky a postupy měření a vyhodnocování vzorků. Průvodce nám dělal Ing. Pavel Šimák, vedoucí HR oddělení a jeho kolegové, kteří mají na starosti daná zařízení.“

Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín byla naplánovaná již dříve, kvůli covidu se však neuskutečnila.  „Jsme rádi, že se návštěva TaRC vydařila a doufáme, že naše spolupráce s ČEZ bude pokračovat. S panem Šimákem jsme se domluvili na možné budoucí spolupráci, která bude probíhat v rámci našeho volitelného předmětu Exkurze pro strojaře. Studenti by se tak mohli podívat do přístupných míst jaderné elektrárny včetně tréninkového centra. To, že se mohli podívat do Temelína, byl pro studenty zážitek. Bylo to velmi poučné, mohli si propojit teoretické znalosti s tím, jak to v reálu využít v praxi,“ uzavírá Karková.

 

 

Menu