Přejít na hlavní obsah

Na 170 členů studentské neziskové organizace Erasmus Student Network Czech republic (ESN CZ) se v Lipně nad Vltavou zúčastnilo její valné hromady. Hosty byli zástupci těchto spolků z Litvy, Dánska, Polska, Řecka, Nizozemska a Slovenska. Třídenní akci v dubnu uspořádala sekce ESN VŠTE Budweis.

Rektor Vysoké školy technické a ekonomické Marek Vochozka také akci zahájil a připomněl význam studentských spolků, jejichž činnost je kořením vysokoškolského studia. V případě zahraniční spolupráce pak na akademickou půdu přináší další rozměr. „Proto jsem na naše studenty pyšný. Díky nim se VŠTE zařadila do prestižní skupiny škol, v nichž mají zahraniční studenti zajištěnou pomoc při integraci do místního prostředí. A bezesporu to je i výtečná vizitka pro město a kraj, v němž tito cizinci studují a žijí,“ uvedl rektor.

Po něm hovořili Klára Vohlídková, prezidentka ESN CZ a Zdeněk Hanzal, prezident sekce ESN VŠTE Budweis.

Program velké národní platformy pak tvořily workshopy a řízené diskuse Small Sessions, na které se účastníci mohli přihlásit. Téměř celý program se vedl v angličtině a hlavními tématy byla budoucnost ESN, význam komunikace nebo spolupráce jednotlivých platforem.

Hlavním cílem této platformy je však především reportování, hlasování a rozhodování o klíčových věcech v organizaci, které ji posouvají a určují směr jejího působení.

V páteční podvečer se přichystal tzv. infomarket, kde si každá sekce připravila stánek s informacemi a propagačními materiály. Infomarket měl velký úspěch, neboť přinášel nové informace o jednotlivých sekcích.

Součástí programu byly i doprovodné akce, včetně návštěvy Stezky korunami stromů, která byla poprvé otevřena v roce 2012, kdy byla založena budějovická sekce. Došlo i na návštěvu hudebního klubu Exil s produkcí DJ Ramela nebo bobové dráhy.

Pro ESN VŠTE Budweis to byla první velká platforma, na jejíž organizaci se podílela. Její prezident Zdeněk Hanzal ji označil za mimořádně podařenou a úspěšnou. Odměnou za práci pak byl mohutný potlesk účastníků. Ti se shodli, že i méně početná sekce umí odvést výbornou a práci, která dává těmto studentským aktivitám v rámci ESN hluboký smysl.

Velká národní platforma ESN CZ se koná dvakrát v akademickém roce a představuje valnou hromadu této studentské neziskové organizace. Ta je členem Erasmus Student Network AISBL (ESN), která je největší studentskou mezinárodní organizací. V Evropě působí od roku 1989, kdy byla založena v Nizozemsku. Nyní působí v 38 zemích a zaštiťuje více než 15 tisíc dobrovolníků. Sekce v Českých Budějovicích vznikla roku 2012 při Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.