Přejít na hlavní obsah

Projektové studie soběstačných domů, využívajících čistší technologie, nezávislé na dodavatelích energií, jejichž autory jsou Pavel Jelínek, Tomáš Soukup a Radim Hanžl, studenti stavebnictví českobudějovické VŠTE, se dostaly až do elitní desítky soutěže Český ostrovní dům. Do ní se letos zapojilo přes 350 studentů architektury a stavebnictví, jimž je také určena. Její výsledky byly oznámeny 9. srpna. Jihočeši zaujali svým řešením, které vycházelo z jejich vlastního pohledu na zadání, kdy se mírně odklonili od požadavku na konstrukční systém a materiálové řešení a vnesli do svých projektů práci s kontextem pozemku a okolní vesnické zástavby.

„Jde o cenný úspěch, potvrzující, že studenti umí aplikovat teoretické znalosti a navrhnout zajímavé a kreativní řešení,“ říká Vojtěch Stehel, prorektor Vysoké školy technické a ekonomické, na níž toto téma prochází několika předměty v oborech Pozemní stavby a Konstrukce staveb. „Na ně lze mimochodem podat ještě přihlášku do 20. srpna,“ doplňuje prorektor.

Podle Jakuba Hořického z týmu projektu Český ostrovní dům, který vznikl v únoru 2016, aby pomohl urychlovat nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby, záleží na tom, jak vysoké školy dávají prostor inovacím a myšlenkám, využívajícím progresivní řešení. „Jak ukazuje i naše soutěž, vesměs se to daří. Nejlepší práce byly velmi zajímavé a inspirativní, protože i s využitím soběstačných technických řešení zachovávají současný standard životní úrovně,“ dodal.

Ostrovní domy přitom nepředstavují obydlí pro ztroskotané Robinsony, ale slovo ostrovní vyjadřuje jejich soběstačnost a nezávislost na dodávkách elektřiny, vody a tepla. O tyto energie se domy dokážou starat samy právě díky využívání moderních metod při nakládání s přírodními zdroji a architekturou. Letošní ročník se soustřeďoval na maximalizaci energetické nezávislosti s připojením k elektrické síti jako záložnímu zdroji.

Celorepubliková soutěž měla premiéru vloni a jejím cílem je společným úsilím špiček v oboru a nadějných talentů vytvářet studie zajímavých řešení pro různé typy domů, i reálné, veřejně přístupné prototypy ostrovních domů. První dva by se měly na jihu Čech začít stavět příští rok. Podle Hořického půjde o velkou vzdělávací příležitost pro veřejnost, studenty a odborníky. „I domov může dýchat, starat se sám o sebe a fungovat čistěji. Takovému vývoji má právě projekt Český ostrovní dům pomáhat,“ uzavřel Jakub Hořický.

Menu