Přejít na hlavní obsah

START:
8. 12. 2022

Studenti stavebnictví během exkurze navštívili stavbu nových laboratoří

V úterý 22. listopadu studenti Katedry stavebnictví v rámci předmětu Exkurze navštívili stavbu nových laboratoří v kampusu VŠTE. Přestože je projekt teprve v počátcích, bylo o čem mluvit. Hlavní stavbyvedoucí pan Lubor Hošna ze společnosti EDIKT a.s. studentům ochotně zodpověděl jejich otázky a přiblížil průběh stavby, její dispozice, harmonogram, financování a samozřejmě i pár strastí, které stavbu doposud provázely.

Stavba bude stát více než sto milionů korun a dokončená by měla být už v příštím roce 2023. Nový laboratorní komplex bude ve třípatrové budově s půdorysem více než 1000 metrů čtverečních. V objektu bude 16 laboratoří, například i tavírna kovů a slitin nebo laboratoř metalografie a spektrometrie. Vzniknou laboratoře 3D tisku a robotizace, fyzikálního modelování a mechanických vlastností či environmentální laboratoř s pyrolyzním reaktorem. Nové prostory získají také laboratoře dopravy a logistiky pro průmyslovou logistiku, drony nebo technologie a řízení železniční dopravy. Budou zde také laboratoře výpočetní techniky, fyziky a vnitřního prostředí budov i univerzální laboratoř pro prostorově náročnější experimenty.

Během exkurze byl studentům vysvětlen technologický postup provádění spodní stavby, která se aktuálně realizuje. Studenti viděli provádění základů a pokládku hydroizolace v praxi. Během exkurze se studenti také seznámili s mnoha zajímavostmi, jako je například provádění speciální podlahy v těžké laboratoři nebo provádění zemního protlaku pod komunikací, z důvodu přivedení sítí. Nové zázemí významně zlepší podmínky pro výuku, aplikovaný výzkum i vědu a velice se těšíme na jeho dokončení.

Menu