Přejít na hlavní obsah

START:
21. 4. 2023

Ředitel jaderné elektrárny Temelín nebo personální ředitelka Budvaru – na VŠTE přednášeli odborníci

Týden odborných přednášek na VŠTE byl nabitý prezentacemi špičkových odborníků z různých oborů, jako je jaderná energetika, vodíkové technologie, železniční doprava, zateplování budov nebo řízení lidských zdrojů.

V pondělí měl přednášku Aleš Doucek z ÚJV Řež na téma Vodíkové technologie a jejich využití. Ve své prezentaci popsal možnosti využití vodíku v energetice a čisté mobilitě. Podnik s více než tisícovkou zaměstnanců se věnuje například instalaci stanic na ukládání elektrické energie do vodíku a podporuje mobilitu včetně provozu nových tankovacích stanic na vodík. Firma má v Řeži také výzkumný jaderný reaktor, kde může testovat optimalizace provozu jaderné elektrárny.

Současně probíhala přednáška Ondřeje Zenkla a Jakuba Geršla, jednatelů společnosti GoDrive. Ti se věnovali aktuální situaci sdílené dopravy v Českých Budějovicích a nastínili výhled do budoucna, kdy by sdílené koloběžky, skútry, kola a auta měly být běžným jevem. Shrnuli výhody carsharingu, kdy si rodina nemusí pořizovat druhé auto, ale může na nákupy nebo výlety využívat auta GoDrive, která jsou k dispozici včetně autosedaček. V Českých Budějovicích má firma aktuálně kolem 800 pravidelných zákazníků.

Týden odborných přednášek

Další pondělní přednášku si připravil David Hanousek z České obchodní inspekce. Prezentace s názvem Ochrana spotřebitele se zaměřením na e-commerce se věnovala obecným doporučením pro spotřebitele při nákupu na internetu a řešení reklamací.

V úterý ráno vystoupil v aule E1 ředitel JE Temelín Jan Kruml, který mluvil o vývoji jaderné energetiky ve světě i v České republice, popisoval postup při výběru místa a výstavbě jaderné elektrárny, spuštění Temelína i plány do budoucna (jaderný park, malý modulární reaktor) a vizi pro příští desetiletí.
Na pana Krumla navázal Miroslav Choura s tématem Digitalizace procesů v JE a poté Petr Šuleř, který si připravil krátkou, ale výstižnou prezentaci s názvem Jádro – komunikační challenge. Vedoucí útvaru Jaderná komunikace má bohaté zkušenosti s fungováním medií a jejich vlivem na veřejné mínění ohledně jaderné energetiky.

Ve středu dopoledne proběhla přednáška jednatelky společnosti E.ON Drive Heleny Švejdové na téma Společenská odpovědnost firem a etika podnikání v praxi, která shrnula historii společenské odpovědnosti a udržitelnosti ve firmách a představila konkrétní příklady z různých společností včetně E.ON Drive.
Další středeční přednášky se zaměřovaly na témata, jako je odběr a analýza půdních vzorků, geochemie, vyhodnocení analytických dat, telematické systémy v MHD, technologie výroby válečkových a jehličkových ložisek, problematika neřízených letišť v ČR a další.

Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek

Také ve čtvrtek vystoupil zástupce firmy E.ON Drive Martin Klíma s přednáškou Automotive sektor a nevyhnutelná změna. Současně probíhala přednáška Požární bezpečnost staveb Jany Neškodné z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje. Dopoledne dále navštívili VŠTE zástupci firem 1. Česká obchodní (TruckAgenda – dopravní a spediční software), BDO Znalex (Znalectví v praxi) a A8000 (Práce na velkých projektech v architektonicko-projekčním ateliéru).

V pátek přijela z Budějovického Budvaru personální ředitelka Monika Grešová. Studentům magisterského programu Podniková ekonomika představila roli HR v moderně řízené firmě a konkrétní přístupy ve firmě Budvar.
Poslední přednášky týdne byly zaměřeny na železniční dopravní infrastrukturu, právo ve znalectví a financování ve veřejné dopravě.

Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek Týden odborných přednášek

 

 

Menu