Přejít na hlavní obsah

START:
6. 12. 2022

Projekt Společný jazyk – společná budoucnost spojil žáky jihočeských, plzeňských a bavorských škol

Online výuková aplikace pro hravé a intuitivní učení němčiny a češtiny vznikla v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020. Aplikace je pro každého zdarma a je volně přístupná na webu www.spolecnyjazyk.cz. Pro nejlepší zážitek z výuky autoři doporučují používat aplikaci v počítači, protože ilustrace obsahují mnoho detailů v rámci rozsáhlého slovníku. Můžete se těšit na ilustrované příběhy na různých praktických témat, na 60 situací ze života, na 600 slovíček a neposledně na roztomilý živý slovník.

Cílem projektu pod reg. Číslem 298 Společný jazyk – společná budoucnost je kromě výuky češtiny a němčiny především setkávání žáků partnerských škol. Kvůli covidu nebylo možné se v průběhu projektu setkávat osobně, a tak proběhlo několik online setkání. Projekt byl z toho důvodu prodloužen o pět měsíců, takže se podařilo v létě a na podzim 2022 realizovat plánované exkurze.

„Díky prodloužení projektu jsme mohli školám nabídnout setkání v partnerských školách v Prackenbachu, Lallingu nebo v Landshutu,“ vysvětluje Marcela Dušková, manažerka projektu. „Zorganizovali jsme den v jejich městě, aby žáci poznali region a školský systém sousední země. Na takových setkáních hrajeme různé jazykové hry, veselé jazykové animace, Actionbound – kvíz o té dané oblasti ve skupinách. Naším cílem je, abychom podpořili technické vzdělání a zájem o řemeslo, zájem i o odbornou terminologii. Proto s žáky základních a středních škol jezdíme také do Techmanie. Zaměřujeme se na praxi, což je hlavním cílem VŠTE. Navštěvujeme dílny a průmyslové provozy v rámci středoškolské odborné praxe. Aktuálně se chystáme na exkurzi do sklářské školy Glasfachschule Zwiesel. Navštěvujeme též firmy v regionech nebo s nimi uspořádáme workshopy, kde je hlavním tématem společný trh práce v rámci přeshraniční spolupráce.“

A jak by Marcela Dušková celý projekt shrnula? „Jsme rádi, že jsme studentům ke konci projektu mohli nabídnout fyzická setkání, při kterých se daleko snadněji vytváří partnerství a přátelství mezi školami. Věříme i v to, že spolupráce bude pokračovat. VŠTE se zabývá jazykovým vzděláváním a je pevně přesvědčena, že v novém období získá další projekt v rámci přeshraniční spolupráce.“

Menu