Přejít na hlavní obsah

START:
6. 1. 2022

Přijďte si na VŠTE vyzkoušet EEG biofeedback, léčebnou metodu s vysokou účinností

Biofeedback (biologická zpětná vazba) je přirozený proces, který najdeme u všech živých organizmů. Lidé ze svého okolí získávají zpětnou vazbu na své chování, nebo na nějaký měřitelný parametr svého těla, a z ní se následně poučí. Na tomto principu funguje EEG biofeedback (EEG BF), kdy jsou sledovaným parametrem mozkové vlny, které svými smysly nevnímáme. Tato vědecká metoda vyvinutá před více než 50 lety využívá encefalograf a počítač. Zpětnou vazbu realizuje například zvukem či videohrou. Pomocí zpětné vazby se člověk dozví o zvýšení nebo snížení hladiny mozkových vln a může se je naučit ovládat. To má příznivé účinky v oblasti koncentrace, zpracování informací či zvládání stresu. EEG biofeedback na VŠTE v Českých Budějovicích však pomáhá především dětem, které mají diagnostikované poruchy, jako je ADD, ADHD, porucha autistického spektra a jiné.

Z historie EEG biofeedbacku

EEG biofeedback zprostředkovává informaci o chodu mozku pomocí mozkových vln, která je pro člověka skrytá. První vědecká zmínka o mozkových vlnách padla už koncem 19. století, ale teprve s vynálezem elektroencefalografu (EEG) ve 30. letech 20. století bylo možné existenci vln skutečně dokázat a rozlišit i jejich různé podoby. Mozkové vlny se kategorizují (Alfa, Beta, Gama, Delta a Theta) dle frekvenčních pásem.

První pokusy ve 30. letech 20. století se zaměřovaly na pavlovovské podmiňování Alfa vln (v pásmu 8-12 Hz), kdy člověk ležící ve tmě na posteli, uvolněný a bdělý, má silné Alfa vlny. Při pokusu se po zabzučení a daném časovém intervalu rozsvítí světlo a Alfa vlny zeslábnou. Na 20 pokusů se vypěstuje pavlovovský reflex, kdy po zaznění bzučáku a po daném intervalu amplituda Alfa vln poklesne mimovolně. Na druhé straně: EEG biofeedback zprostředkuje informaci o přítomnosti či nepřítomnosti těchto vln a člověk se je naučí (takzvaným operantním podmiňováním) aktivně potlačovat či posilovat.

Průkopníkem EEG biofeedbacku byl doktor Maurice „Barry“ Sterman, který v 60. letech objevil sensorimotorický rytmus (SMR) mozkových vln při pokusech na kočkách. Během pokusu kočka musela zmáčknout páčku, aby vylezla z klece a po zaznění signálu zmáčknout jinou páčku, aby dostala krmení. Během pokusu byla napojená na EEG. Stermanůn tým objevil, že během čekání na signál byly kočky v plné bdělosti, kdy měly velmi silné vlny SMR. V další fázi pokusu si kočky musely SMR vlny samy vyvolat, aby krmení dostaly. Došlo tak vlastně k tomu, že si kočky přivolaly potravu pouhou myšlenkou zprostředkovanou přes EEG.

Skutečným průlomem byly až pozdější testy zadané USAF s hypergolickým palivem monometylhydrazinem, který používala NASA pro raketový pohon. Toto palivo ve formě kapének piloti vdechovali s následnými potížemi, které někdy vyústily až v chemicky indukovaný epileptický záchvat. Profesor Sterman dostal za úkol jev zkoumat a pokusy prováděl opět na „svých“ kočkách. Průlomový byl objev, že jedna skupina koček měla stejné záchvaty jako piloti, zatímco druhá byla bez vážných potíží. Kočky bez potíží byly právě ty, které již dříve prošly pokusy s EEG, a které se naučily ovládat SMR vlny v pokusu s páčkou a krmením. Tyto kočky byly odolné vůči chemické epilepsii, a takto byly náhodou objeveny příznivé účinky EEG biofeedbacku.

Následovaly pokusy na lidech s epilepsií. Jejich stav se díky tréninku Alfa vln významně zlepšil. Dodnes jsou výsledky s touto metodou konzistentní a EEG biofeedback se využívá nejen ke kompenzaci projevů epilepsie, ale i ADD (syndrom deficitu pozornosti), ADHD (syndrom deficitu pozornosti spojený s hyperaktivitou) a dalších poruch.

 

Rozhovor s RNDr. Ivo Opršalem, Ph.D., vedoucím EEG Biofeedback laboratoře VŠTE

Kdo pravidelně na biofeedback do VŠTE dochází?

Další skupinou našich klientů jsou děti s ADD a ADHD. Většinou potřebují ke zlepšení 20-30 sezení, ale máme i děti, které u nás byly více než stokrát. Potom jsou to děti, které jsou na straně autistického spektra hodně vychýlené, u těch se používá jednoduchá hra a video, které dítě musí zaujmout. Jakmile ztrácí pozornost, video se rozmazává, ale zvuk zůstává. Nutí je to k tomu, aby pozornost udržely. Covid nám ztížil terapii u lidí po nehodě a jsou na vozíčku nebo jsou paraplegičtí. Máme pro ně cvičení pomocí video feedbacku, kde je postava při chůzi, na kterou se pacient soustředí. Při ztrátě pozornosti se postava rozmazává. Naši klienti z řad manažerů mají obvykle zájem o seberozvojová cvičení. Využíváme tedy jak postupy pro hlubokou relaxaci, tak postupy pro koncentraci, na zvýšení interpersonální odolnosti ve stresovém prostředí, v manažerském prostředí a podobně.

Jak konkrétně funguje léčba u autistických dětí?

U autistických dětí jde hlavně o zklidnění, změnu orientované pozornosti a potlačení konkrétních autistických projevů, jako je asociální chování a ztráta kontroly chování. Odměňování EEG BF hrou tyto děti nevnímají jednoduše jako něco za něco, protokol se tedy musí vést jiným způsobem tak, aby pro ně bylo snadné EEG BF hru udržet. U autistů se díky tomu změní reakce na to, když s nimi někdo mluví. Nemají normální reakce, mají svůj svět, ale zároveň v pubertě u nich běží všechno jako u zdravých dětí. To, aby měli své emoce a reakce více méně pod kontrolou, se dá pomalu budovat. Taková stabilizace autistického chování je tedy jeden z požadovaných efektů.

Jak se jejich rodiče o biofeedbacku dozvědí?

Většinou je to tak, že už metodu znají a věří jí, nebo zkusili už úplně všechno a tohle je poslední možnost. Někdy přijdou proto, že metodu znají od někoho, kdo s ní má dobrou zkušenost.

Jak funguje EEG biofeedback v léčbě ADHD?

Do 6 let dítěte jsou jeho myšlenky přelétavé a dítě se nedokáže déle soustředit na jednu věc. U předškolních dětí jsou totiž dominantní vlny Theta, manifestující mimo jiné fantazijní a přelétavé myšlení, které by po šestém roce života měly pomalu ustoupit Alfa vlnám manifestujícím bdělou pozornost, někdy zvanou a-tenci (aby byla odlišena od attention). Pokud má dítě Theta vlny silné ještě v 8 či 9 letech a později, je nepozorné. EEG biofeedback umožní operantním podmiňováním posilovat bdělou pozornost.

Zkusil jste si metodu také na sobě?

Musel jsem si to zkusit na sobě, než jsem začal pracovat s někým jiným. Učil jsem se u pana doktora Tyla v jeho dejvickém pracovišti. Pracoval jsem přes den s ním a s jeho klienty a večer jsem zkoušel metodu na sobě. Samozřejmě jsem se ptal, jak to dělat, aby hra běžela. Odpovědí bylo, že si člověk musí vše sám osahat, sám pochopit. Zkoušel jsem samozřejmě také klasické protokoly na koncentraci, kdy například člověk po sérii EEG BF sezení bez potíží napíše 10 stran textu naráz, bez přestávky. Pro takovouto věc je to spolehlivá a ověřená metoda.

Máte tedy pozitivní zpětnou vazbu od klientů?

Máme statistiku, kdy ze všech případů jen u jediného nepotvrdil pozitivní výsledky a klientův subjektivní pocit zlepšení jeho doprovázející příbuzný. U dětí je hodnocení na rodičích, kteří ale výsledky ne vždycky pozorují. Někdy je těžké vystopovat konkrétní zlepšení jen dotazníkem.

Měli jsme zde holčičku, která řádně nespala až do školního věku, budila se třeba desetkrát za noc. Po 20 sezeních (to je minimum) pak většinou spala celou noc. Jiným příkladem může být chlapec, kterému šlo jen s obtížemi porozumět, byl apatický, rodinné poměry byly velice složité, rodina neúplná. Když jsme skončili s celou sérií sezení, chlapec si sám zpíval, říkal básničky, a to předtím téměř nemluvil. Zajímavé je, že výsledky často vidí někdo jiný než rodiče. Úspěšnost je téměř stoprocentní, ale je třeba dodat, že k nám dochází už velice motivovaní klienti, jak jsem zmínil dříve. To je samo o sobě poměrně selektivní filtr. I pro svou úspěšnost je metoda uznávána a hrazena zdravotními pojišťovnami v sousedních státech. Mimo statistiku jsou pro nás ti, kteří si přijdou vše jednou vyzkoušet a už se nevrátí, protože celková terapie je časově náročná.

Na EEG BF k nám dochází i Daniel Korčák (český reprezentant ve střelbě brokovnicí) a i pro něj, dle jeho slov, je to velmi únavné, což odpovídá náročnosti jeho EEG BF protokolu.

Daniel Korčák

Kolik sezení tedy má smysl, aby byla vidět změna?

Už po jediném sezení (někdy je nazýváme cvičení) které trvá asi 50 minut, mívají klienti jiný způsob spánku, tam se metoda projevuje nejdříve. Je to také hodně vyčerpávající, pokud jde o cvičení pozornosti. Ale když má člověk chronické potíže, je nejmenší počet sezení 20. Typicky jsou série předplaceny po 10 sezeních.

Je v jižních Čechách ještě jiný EEG biofeedback než ten na VŠTE?

První biofeedback v jižních Čechách měl MUDr. Válek od začátku devadesátých let s tím, že místo činnosti se několikrát přesouvalo. Já jsem po něm metodu a některé jeho klienty převzal v druhé polovině minulé dekády. Provoz je nyní v EEG BF laboratoři na VŠTE, ale nejsme jediní, jen v jižních Čechách je poskytovatelů EEG BF několik.

Kdo všechno může biofeedback dělat?

Je to činnost nekoncesovaná, ale vím z vlastní zkušenosti, že kvalitní školení je pro začátek nutnost. Někteří rodiče provozují EEG BF sami a docházejí poté se žádostí o zaškolení, případně prodělali rychlokurz, metoda jim nefunguje a rádi by se ji doučili tak, aby doma se svými dětmi terapii mohli provádět sami. Asi nejobtížnější je provádět EEG BF na sobě, pro toto ale existují jiné dostupné alternativy.

Jak se určují postupy pro jednotlivá sezení?

Pro dané diagnózy, i pro dané cíle, jako je třeba hluboká relaxace, existují standardní protokoly, podle kterých sezení probíhá. Protokoly nejsou ovšem striktně dané postupy. Pokud jde o princip, není vždy jasné, proč empiricky navržené protokoly úspěšně fungují, to ostatně platí i u mnoha medikamentů. Z mého pohledu je metoda empirická s pozorovatelnými účinky a také s efektem měřitelným pomocí EEG, což považuji za podstatné. Pro sportovce je to standardní součást sportovního plánu. Vzpomeňte na střelce Davida Kosteleckého, který na OH v Pekingu děkoval na stupních vítězů EEG biofeedbacku.

Proč tedy není biofeedback rozšířenější metoda, když funguje?

V sousedních zemích je možné EEG BF jako terapii hradit ze zdravotního pojištění. V Čechách je hrazení pojišťovnou jen velmi omezené. To lidi s potřebou terapie pochopitelně často odradí. Proto je pro samoplátce velmi důležité, když rodiče vidí zlepšení. Pak také dochází pravidelně i delší období. Statisticky se zlepšení, nebo obecně změna, hůře podchycuje – například jde o zlepšení prospěchu, nebo o změnu chování pozorovanou doma v rodině a ve škole učiteli i spolužáky. Objektivně lze před a po EEG biofeedbacku naměřit například snížení amplitudy Theta vln po sérii pozornostních cvičení u klienta s ADD nebo ADHD diagnózou.

Kdo všechno může na VŠTE přijít na biofeedback?

Standardně může přijít kdokoliv starší 5 let. Jsou ale diagnózy, při kterých není metoda úspěšná prokazatelně, nebo je úspěšná třeba jen zhruba v polovině případů, jako například u Touretteova syndromu. Při některých potížích zase může EEG BF sice kompenzovat třeba nepozornost dítěte, ta nemusí ovšem být způsobena ADHD, ale jinými neuvědomělými příčinami, jako je svědění a podobně. Na to samozřejmě dávají pozor při vyšetření praktičtí lékaři, kteří mohou poslat klienta také na vyšetření EEG před tím, než nás navštíví.

 

Na VŠTE se může na metodu objednat kdokoliv. Cena úvodního sezení je 650 Kč za osobu, cena každého dalšího sezení 500 Kč a při objednání celého tréninku (minimálně 10 sezení) je cena 450 Kč za jedno sezení. Pro více informací kontaktuje doktora Opršala na telefonním čísle +420 387 842 186.

Menu