Přejít na hlavní obsah

České Budějovice, 2. října 2014  

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích se stala místem, na němž si Jihočeši připomněli 20. výročí prvních svobodných voleb v Jihoafrické republice, které připadají na letošní rok.

„Jihoafrická republika leží sice v jiném světadíle, ale je zajímavé srovnávat její zkušenosti z přechodu od rasové segregace k demokracii s tím, co jsme sami před čtvrtstoletím zažili při pádu totality v tehdejším Československu.  V tom jsou si obě výročí v tak rozdílných zemích hodně podobná,“ uvedl Marek Vochozka, rektor VŠTE

V JAR po formálním pádu apartheidu odstartovaly svobodné volby v roce 1994 rozvoj demokracie, a země má dnes například jednu z nejpokrokovějších a nejliberálnějších ústav na světě.

Společenský večer za účasti zhruba 150 hostů zahájila Franki Verwey, velvyslankyně JAR v Česku, která škole poděkovala za možnost uspořádat akci právě na její akademické půdě. Zároveň připomněla nenásilný přechod k demokracii a osobnost prvního prezidenta Nelsona Mandely, který v zemi i v tak složité situaci dokázal udržet mír. Právě jeho prezidentské éře je věnován film Neporažený v režii oscarového Clinta Eastwooda. Je to příběh Mandely, kterého hraje Morgan Freeman, a jeho snahy spojit stále ještě rasově i ekonomicky rozdělený národ. Vedle této filmové projekce bylo možné si prohlédnout také dobové fotografie.

Akademické prostředí bylo pro tuto vzpomínkovou akci příznačné, protože to je právě vysoké školství, v němž se pohybuje řada zahraničních studentů, kteří mu, VŠTE nevyjímaje, dávají nejen mezinárodní, ale především multikulturní dimenzi.

Zdeněk Zuntych