Přejít na hlavní obsah

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 2. října 2015

Ministryně školství Kateřina Valachová dnes navštívila Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE). Stalo se tak v rámci její pracovní cesty do jižních Čech, kde se mimo jiné zajímala o podporu technického vzdělávání.

Ministryni přivítal rektor Marek Vochozka s prorektorem Janem Váchalem. V zasedací místnosti následovala diskuze, v níž zástupci školy představili činnost této nejmladší české veřejné vysoké školy založené v roce 2006. Mimo jiné přitom zdůraznili, že technické vysoké školství se bez výrazné podpory státu neobejde, aby postupně zaplnilo mezery, které na trhu práce technických profesí existují. Zároveň označili za důležité také příjemné studentské prostředí, které v areálu díky jeho rozvoji a modernizaci postupně vzniká.

Právě prohlídka kampusu VŠTE, včetně budovaných centrálních laboratoří, tvořila další část návštěvy. Ministryni zde vedle rektora doprovázeli také zástupci stavební firmy EDIKT. Samotná stavba laboratoří vyjde na 45 milionů korun, vybavení pak na zhruba dvojnásobek. S jejich zprovozněním se počítá v únoru 2016.

Laboratoře pro strojní, stavební i dopravní obory významně posílí nejen výuku a přípravu studentů, ale také vědeckou a výzkumnou činnost VŠTE. Nové zázemí zároveň rozšíří možnosti spolupráce s jihočeskými firmami při aplikovaném výzkumu či zavádění inovačních technologií do podnikové praxe.

Ministryně během své návštěvy města jednala také s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou, s nímž se shodla na podpoře technického vzdělávání. „Jihočeský kraj, a paní ministryně to i vyzdvihla, technické vzdělávání velmi podporuje. Ocenila i to, že naše školy spolupracují s konkrétními firmami. Na druhou stranu jsme zajedno v tom, že je třeba vyzvat hospodářskou komoru, aby školám více pomáhala v odhadu profesí, jejichž absolventi najdou na pracovním trhu uplatnění,“ řekl Jiří Zimola.