Přejít na hlavní obsah

START:
23. 8. 2021

Co nás naučil rok na distanční výuce? Že jsme tým a umíme se přizpůsobit.

Vysoké školy se zavřely, výuka se přesunula do online prostředí. A to i na naší vysoké škole. Distančně jsme učili téměř celé 3 semestry. A během nich jsme se stali odborníky na Microsoft Teams a výuku odkudkoli. Jak konkrétně jsme se s tím popasovali a jak jsme připraveni na případnou další vlnu?

Místo učeben Microsoft Teams

Když se 11. března 2020 uzavřely dveře vysokých škol, nikdo netušil, co nás vlastně čeká. Začala velká zkouška nejen pro vyučující, ale zejména i pro studenty. Místo v učebnách a na chodbách školy jsme se potkávali v online prostoru, což byla především technická výzva. My jsme jako komunikační kanál zvolili Microsoft Teams – program, který má intuitivní rozhraní, je zdarma a nabízí nejrůznější funkce od zadávání úloh přes virtuální komunikaci až po sdílení a shromažďování souborů.

Pro VŠTE znamenal přechod na distanční výuku především nákup technického vybavení. Aby naši vyučující mohli přejít na distanční výuku, potřebovali k tomu odpovídající notebooky nebo stolní počítače, skrz které se studenty komunikovali. S internetovým připojením jsme problém neměli, s velkými nároky se počítalo i v minulosti, protože na škole standardně probíhá výuka.

A jak to bylo s praxemi? Ty probíhaly v režimu podniků, kde studenti na praxích byli. A pojetí praxí bylo velmi různorodé. Studenti v administrativě často pracovali online z domova, technicky zaměření studenti chodili do podniků a při dodržování všech opatření praxi plnili přímo v nich. Nutno podotknout, že praxi zvládli splnit všichni studenti, kteří se na ni v letním semestru přihlásili.

Přihlaste se ke studiu na VŠTE v Českých Budějovicích hned teď. Zvládnete to online během pár minut. Elektronickou přihlášku stačí odeslat až do 20. 9.

 

Jak probíhaly zkoušky během distanční výuky?

Do prvního ročníku na VŠTE v září 2020 nastoupilo více než 1200 studentů. Pro ty byl výzvou už samotný přechod ze střední školy na vysokou, což jim alespoň trochu usnadnil náš předmět Etika a filozofie vysokoškolského prostředí. V něm učíme například to, jak je to s vysokoškolskými tituly, jejich pořadím nebo správným oslovováním. Studenti se v něm také třeba naučí nutné minimum týkající se zdrojování vysokoškolských prací. Zároveň se ale museli studenti popasovat s novou formou studia. Celé dny trávili doma, kde měli výuku, učili se a vyplňovali svůj volný čas.

Naši studenti měli po celou dobu distanční výuky možnost konzultovat učivo s vyučujícími pomocí e-mailu, telefonicky nebo prostřednictvím videohovorů. Pokud si tak nebyli něčím jistí, měli se na koho obrátit. Studenti si navíc sami vytvořili podpůrné skupiny na Facebooku a WhatsAppu, kde spolu sdíleli své poznatky z výuky, látku a podobně.

Jsme připraveni na cokoliv, máme vybavení i proškolené pracovníky

Těšíme se, až se v září potkáme s našimi studenty na půdě školy. Jsme rádi, že jsme se se vzniklou situací statečně popasovali, ale osobní kontakt nic nenahradí. Našim vyučujícím chyběla především zpětná vazba od studentů. Absence osobního setkání zvětšila propast mezi studenty a lektory, kterou je načase odstranit.

Stejně tak chyběl studentům i kontakt mezi nimi samotnými. I když prý někteří z nich spolu chodili na virtuální pivo, a tak utužovali třídní vztahy alespoň takto. 😊

Věříme, že další lockdown už nepřijde. Kdyby však došlo na další vlnu distanční výuky, jsme na ni připraveni. Už máme jak potřebnou techniku včetně stativů, mikrofonů a kamer, tak proškolené vyučující v oblasti samoobsluhy videotechniky, programu MS Teams, možností přenosů, a hlavně zkušenosti s tím, jak předávat vědomosti a zkušenosti další generaci i online formou.

Láká vás bakalářské nebo magisterské studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích? Chcete se vydat na Erasmus do zahraničí a učit se zejména praxí? Přečtete si i dalších 10 důvodů, proč studovat na VŠTE, a podejte si přihlášku do 20. 9.
Menu