Přejít na hlavní obsah

START:
14. 2. 2014

 TÁBOR, 14. února 2014

Tábor se stal prvním místem, v němž českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) dnes otevřela Centrum technických studií. Výuka v něm začne v září a zaměří se na bakalářský studijní obor Strojírenství se specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. K dispozici v něm bude postupně až 100 míst v ročníku. Zpočátku zde bude působit více než 10 stálých pracovníků. Přijímací řízení začalo 14. února a potrvá do 11. března.

„Jsme regionální, profesně orientovanou vysokou školou a Tábor s průmyslovou aglomerací, zahrnující i Sezimovo Ústí a Planou nad Lužnicí, a pozoruhodnou strojírenskou tradicí, se pro nás stal přirozenou volbou číslo jedna. O uplatnění zdejších absolventů nepochybujeme,“ uvedl Marek Vochozka, rektor VŠTE.

Centrum vzniklo v areálu Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře, který nabídl mnohem lepší, a bezbariérové, zázemí, než například ve městě volná budova Jihočeské univerzity.

„Průmyslovka má moderně vybavené laboratoře, jsou zde k dispozici školní dílny s veškerými stroji, včetně těch obráběcích. Nemusíme je tak budovat. Bez nich se ani vysokoškolská výuka strojírenství neobejde,“ popisuje Daniel Kučerka, vedoucí Katedry strojírenství VŠTE jedno z kritérií, úzce spojené se specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Pro ni se VŠTE rozhodla v souvislosti s řadou úspěšných jihočeských firem, patřících právě mezi významné dodavatele odvětví.

Další plnohodnotné zázemí pro své táborské studenty ale už bude muset VŠTE postupně vybudovat. Půjde například o výpočetní centrum, knihovnu, stravování, ubytovací a společenské prostory a tělocvičnu s celodenním provozem. Tyto náklady by se měly pohybovat kolem pěti milionů korun.

Podle Pavla Kaczora, ředitele Úřadu práce v Táboře, je VŠTE jedinou školou, která před svým působením ve městě konzultovala své záměry a představy s úřadem práce. „To je pro mne příslibem, že příprava absolventů bude vycházet právě z potřeb regionálního trhu práce a zdejších firem,“ poznamenal ředitel.

„Vstup do Tábora chápeme jako dlouhodobou investici. A také příležitost, jak zdejším firmám pomoci vychovat kvalifikované odborníky. S řadou z nich už spolupracujeme při přípravě praxí nebo témat pro studentské práce. A věřím, že počet těchto firem se ještě zvýší,“ uvedl Marek Vochozka. To podstatně ovlivňuje i uplatnění absolventů na trhu práce, kde pak mají mnohem větší šance.

Pro uchazeče

Přihlášku lze podat pouze elektronicky, přičemž místo studia souvisí s volbou studijního směru (specializace):

  • České Budějovice – specializace Konstrukční a procesní a inženýrství
  • Tábor – specializace Progresivní materiály v automobilovém průmyslu

Podat přihlášku