Přejít na hlavní obsah

START:
21. 7. 2022

Bakalářský program Business Administration na VŠTE úspěšně vystudovali dva čínští studenti

Na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích úspěšně zakončili bakalářské studium dva samoplátci z Číny: Xiaofeng Yang a He Chen. Státnicemi, které proběhly ve čtvrtek 30. června na Nemanické ulici, zakončili tříleté studium. Diplomy převzali po boku ostatních studentů Podnikové ekonomiky během promoce 15. července. Jejich studium bylo poznamenané covidem a stále je, protože protiepidemická opatření v Číně jsou i nadále velmi přísná. Všichni tři Číňané, kteří právě teď studují na VŠTE, si však Českou republiku velmi oblíbili a plánují zde zůstat.

He Chen bude pokračovat na magisterském studiu na VŠTE a Xiaofeng Yang bude příští rok studovat kurz českého jazyka. Studenti také absolvovali stáž na Madeiře, která pro ně zároveň byla odměnou za jejich vynikající výsledky. „Oba dva studují s vyznamenáním. Jsou to velmi milí, jemní, přátelští lidé, kteří milují českou architekturu a kulturu, Evropa je pro ně velmi atraktivní. Hodně cestují, když je ta možnost, jedou se podívat po Evropě, rádi poznávají. Jsou velmi slušní a samostatní,“ říká Ing. Renata Ulbrichtová z oddělení zahraničních vztahů.

Jak vznikla spolupráce s čínskou univerzitou Shandong Foreign Trade Vocational College ve městě Qingdao? „Spolupráce začala prostřednictvím čínského centra v roce 2016. Poprvé jsme Čínu navštívili v roce 2018 v rámci největšího studentského veletrhu v Asii China Education Expo 2018 v Pekingu. Díky Domu zahraniční spolupráce jsme navštívili velvyslanectví, kde se konal zajímavý vzdělávací program a nastartovali jsme skvělou spolupráci s Pekingem,“ doplňuje Ulbrichtová. Jaká jsou podle ní specifika čínské komunikace? „Na každém stánku na veletrhu je zástupce z Číny, díky kterému je jednání a vyjednávání mnohem jednodušší. Číňany není jednoduché přesvědčit a jednání s nimi je zdlouhavé, někdy trvá i roky. Skvělá je vždy sekce B2B, kdy se jedná se zástupci firem. Číňani jsou na velmi vyspělé úrovni a mají k Evropanům pozitivní vztah. Jednání naživo bylo úspěšné, protože si mě díky mému evropského vzhledu snadno zapamatovali a při dalších schůzkách už byli velmi vstřícní.“

Druhá cesta zástupců VŠTE vedla do měst Xuzhou a Qingdao, kde navštívili partnerskou školu Shandong Foreign Trade Vocational College, z níž jezdí pravidelně od roku 2017 okolo 10 studentů na stáže do českých firem. Po tříměsíční stáži v České republice šli na VŠTE studovat právě Xiaofeng Yang a He Chen. „To je naším cílem do budoucna – aby stážisti viděli, jak to u nás chodí a následně k nám chtěli jít studovat. Také komunikujeme s profesorem angličtiny ze stejné univerzity, který by rád přijel na roční stáž. Profesor Yingxi Wang bude působit na Ústavu podnikové strategie VŠTE,“ dodává Ulbrichtová.

A jaké jsou plány zahraničního oddělení pro příští školní rok? „Aktuálně jednáme s velkou skupinou 35 indických studentů, kteří by měli přijet studovat magisterský program na VŠTE v roce 2022/23. Složili zkoušky a jsou přijati, ale kvůli velké administrativní zátěži na Ministerstvu vnitra a složitému vízovému procesu není jisté, zda budou moci přijet. Tato spolupráce vznikla díky mojí návštěvě veletrhu a velvyslanectví v Novém Dillí. Na veletrhu byla naše škola oceněna za jeden z nejlepších stánků, podepsal se tam kontrakt a navázali jsme vztahy s velvyslanectvím,“ objasňuje Renata Ulbrichtová a doufá, že skupina až 30 indických studentů by mohla odstartovat novou etapu zahraničních vztahů na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Menu