Přejít na hlavní obsah

START:
15. 1. 2020

Super investice do své budoucnosti a osobního rozvoje. Tak o zahraničním studiu či stáži mluví Alena Tikalská, koordinátorka zahraničních vztahů VŠTE, které dělá radost každý student, jenž se rozhodne učinit velký krok a vyrazit na zkušenou za hranice republiky.

Kam je možné vycestovat?

Kromě členských zemí EU, EHP a kandidátských zemí je možné vycestovat např. do Číny, Jižní Koreji, Malajsie, Kazachstánu, Ruska. Novou smlouvu máme s Kanadou, Gruzií, Jordánskem a nyní řešíme spolupráci s Vietnamem, Mongolskem a Japonskem.

Co musí studenti splnit, aby mohli vycestovat do zahraničí?

Určitě by se měli umět domluvit v jazyce, ve kterém bude stáž nebo studium probíhat. Jejich znalosti by měly být minimálně na úrovni A2. Také vyžadujeme uspokojující studijní výsledky. A předpoklady? Měli by být ochotni učit se novým věcem, pracovat na sobě, být schopni překročit svou komfortní zónu… Zahraniční studium je úžasná zkušenost, která stojí za zvážení. Studenti se nám vrací nadšení, sebevědomí, plní dojmů a zkušeností. Hodně studentů díky těmto zkušenostem získalo zajímavá pracovní místa v mezinárodních firmách u nás i v zahraničí.

Někteří zájemci možná nevědí, jak učinit první krok…

Je to přitom velmi jednoduché. Stačí zajít za mnou na Úsek zahraničních vztahů. (úsměv) K základním informacím by se studenti měli dostat snadno – v areálu školy máme plakáty, nástěnku, vše potřebné je na webovkách VŠTE, jsme na Facebooku i Instagramu. Nejlepším zdrojem informací jsou osobní zkušenosti studentů, kteří už zahraniční studium nebo stáž absolvovali.

A když tedy za vámi zajdu? Jak dlouhá je cesta od první schůzky po samotný výjezd?

Velmi krátká! Např. na stáž je možné odjet takřka okamžitě. Snažíme se studenty maximálně podpořit, máme radost, když projeví o zahraniční výjezd zájem. Zádrhelem mohou být jen zmíněné studijní výsledky. Ale kdo si plní studijní povinnosti, může vyrazit na stáž klidně i do týdne. V případě studia jsou termíny samozřejmě delší. Musíme se přizpůsobit akademickému roku partnerské univerzity a jejich nominačním obdobím. Na letní semestr je většinou třeba se domluvit do konce listopadu, na zimní do konce června. Většina škol začíná jako my, tedy v září či říjnu. Mimochodem studenti často řeší, zda jim budou po návratu uznány předměty i u nás. Odpověď je kladná, předměty uznáváme.

Jak je to s financemi?

Studentům je před odjezdem v plné výši vyplacen finanční grant z programu Erasmus+, příp. získají stipendium. Ze zkušeností studentů víme, že jim finanční podpora od nás pokryje náklady v zahraničí ze 75%. Musí tedy počítat s tím, že pobyt budou částečně spolufinancovat, pokud chtějí vybranou zemi trochu procestovat a užívat si studentský život.

Můžu do zahraničí vyjet i vícekrát během studia?

Ano. Na Erasmus+ je možné vycestovat opakovaně v rozsahu 12-ti měsíců v rámci studijního cyklu.

V zahraničí si studenti mohou splnit i dlouhodobou praxi…

Studenti si mohou splnit povinný předmět Odborná praxe i v zahraniční firmě při dodržení stejných pravidel, jako v případě praxe absolvované v Čechách. Stáž trvá 3 měsíce a jsou vybrány pracovní pozice a činnosti, které odpovídají studijnímu zaměření studenta a připravují jej na výkon zvolené profese.

Na začátku rozhovoru jste zmínila zpětnou vazbu od studentů. Že jsou nadšení, sebevědomí… Můžete to více rozvést?

Zmíním jeden příklad. Přišla za mnou poměrně nenápadná, tichá studentka, že by chtěla jet na studium do Číny. Když se po půl roce vrátila, nemohla jsem ji poznat. Vrátila se sebevědomá krásná dáma. Říkala, že jí to nesmírně prospělo! Taková zkušenost může změnit studentům život. Ostatně ona se do Číny po dokončení studia u nás vrátila, aby tam mohla studovat MBA. Studium v zahraničí je super investice do své budoucnosti a osobního rozvoje. Naučíte se dobře cizí jazyk, získáte spoustu nových přátel, zkušeností a zjistíte, že zvládnete daleko víc, než jste si mysleli. Zpětná vazba je taková, že jsou studenti velmi rádi, že takovou možnost dostali. To nás moc těší.

Také to dobře vypadá v životopise…

Studium i pracovní stáž, kterou zaměstnavatelé vyzdvihují ještě více, jsou dobrou vizitkou v profesním životopise studenta. Říká o něm, že se dobře domluví v cizím jazyce, dokáže se dobře adaptovat na jiné kulturní prostředí, je flexibilní, umí se sám o sebe postarat, prosadit se a dosahovat dobrých studijních nebo pracovních výsledků. Tohle v životopise prostě zaujme. Zahraniční zkušenost studenta tak může rozhodnout o jeho přijetí do vybraného zaměstnání.

Máte zkušenosti, že by někteří studenti v zahraničí nakonec zakotvili natrvalo?

V Číně nám zůstalo poměrně dost studentů. Dále v Německu či Rakousku.

Můžou se domluvit spolužáci a do zahraničí vyrazit spolu?

Samozřejmě, může jet celá parta. V případě studijních pobytů musíme jen dodržet počty výjezdů, které jsou uvedeny ve smlouvách. Ještě se ale nestalo, že by se přihlásilo více studentů, než je univerzita ochotna přijmout. Důležitou informací také je, že i když student vyrazí do zahraničí sám, budou tam lidé, kteří mu pomohou. V první řadě ho propojím s dalšími našimi studenty, pokud na vybrané partnerské univerzitě právě studují, nebo v minulosti studovali. Zároveň je mu přidělen “Buddík“, člen místní studentské organizace ESN, která se stará o zahraniční studenty. Buddy je našemu studentovi průvodcem. Pomáhá mu najít ubytování, seznámí ho s kampusem školy, organizuje výlety, zajišťuje různé formality, defacto pomáhá s čímkoliv, co je potřeba. Student je také po celou dobu pobytu v zahraničí v kontaktu se mnou, takže v případě potřeby mohu pomoci i já.

Václav Votruba

Menu