VŠTE se poprvé zapojí do Noci vědců

START:
1. 10. 2018

Mezi třemi desítkami míst, v nichž se 5. října v Česku uskuteční Noc vědců, se poprvé objeví také českobudějovická Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE).

„Chceme veřejnosti představit nové laboratoře, které se postupně rozšiřují o další nové laboratorní přístroje. Dohromady už jde o zařízení za desítky milionů korun a zjednodušeně řečeno, máme se čím pochlubit. Současně ale chceme ukázat, že technika může být i zábavná a má široké uplatnění,“ říká Vojtěch Stehel, prorektor pro komercionalizaci a vnější vztahy.

Centrální laboratoře VŠTE v kampusu v Okružní ulici 517/10 budou otevřeny od 17 do 22 hodin. Lidé zde uvidí, a zkusit si budou moci, práci se špičkovým 3D skenerem nebo termovizí, poznají prostředí virtuální reality, seznámí se s měřením tvrdosti, CNC stroji nebo trhačkou materiálů a řadou pozoruhodných strojů a přístrojů, které běžně slouží k výuce studentů technických oborů a výzkumné práci akademických pracovníků. Děti v roli vědců si budou moct vyzkoušet například výrobu mýdla. Na akci tak může skutečně zavítat každý bez rozdílu věku.

Noc vědců, letos věnovanou 100 letům české vědy, pořádají vysoké školy, vědecká pracoviště, science centra i nemocnice. V Českých Budějovicích je do ní vedle VŠTE zapojena rovněž Jihočeská univerzita a Biologické centrum AV ČR.

Akce vznikla v roce 2005 z podnětu Evropské komise, aby popularizovala vědu a osobností vědců a také bořila mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených jen v laboratořích. Proto má veřejnost možnost vidět nejen vědce a jejich zábavné pokusy, ale i slyšet jejich přednášky nebo se zapojit do soutěží.

 

Více informací naleznete na samostatném webu www.nocvedcucb.cz