Přejít na hlavní obsah

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 28. ledna 2015

Dvě nové atraktivní specializace zaměřené na čínské trhy a cestovní ruch nabízí letos současným i novým studentům Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE). Reaguje tak na poptávku trhu práce.

„Nová zaměření reflektují realitu života a byznysu. Zatímco turismus a cestovní ruch patří ke klíčovým odvětvím na jihu Čech, která cíleně podporuje i vedení Jihočeského kraje, čínská ekonomika je fenoménem, který nelze ignorovat. Ale málokdo se na ni umí orientovat, málokdo jí rozumí,“ říká doc. Marek Vochozka, Ph.D., rektor VŠTE.

Do výuky specializace Čínské trhy se zapojí dva akademici z Henan University (60 tisíc studentů) z provincie Henan. Ta je partnerem Jihočeského kraje. Zastupovat ji bude například doc. Lu nan, který do jihočeské metropole přicestuje už letos na jaře. S ním rektor jednal při nedávné cestě krajské reprezentace do Číny. Formy spolupráce s dalšími univerzitami v Pekingu a Šanghaji, s nimiž má VŠTE rovněž smlouvy o pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráci, se ještě upřesňují. Specializace bude svým zaměřením na čínský byznys a podnikání v Česku ojedinělá.

„Jsem velmi potěšen, že naše osobní setkání s čínskou protistranou na podzim loňského roku přináší výsledky takto konkrétně a takto rychle. Je pro nás velmi důležité podporovat naše jihočeské studenty v tom, aby měli přímý kontakt se školami v zemi s nejsilnější ekonomikou světa,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Obě specializace Čínské trhy a Cestovní ruch, který se zaměření na incomingovou (příjezdovou) turistiku, budou na VŠTE otevřeny od zimního semestru akademického roku 2015/2016 v rámci oboru Ekonomika podniku. Podávat přihlášky ke studiu ale lze už nyní. Jejich uzávěrka končí 30. dubna 2015. Studenti si specializaci volí od druhých ročníků a obě novinky současnou nabídku dál rozšíří.

„Naše výzkumy mezi středoškoláky i zaměstnavateli ukazují, že je o obě nové specializace zájem z obou stran. V těchto oblastech stále není dostatek kvalitních absolventů, vybavených potřebnými odbornými znalostmi a dovednostmi,“ uvedla Ing. Marie Slabá, Ph.D., vedoucí Katedry cestovního ruchu a marketingu VŠTE.

Koncepce obou specializací vychází z požadavků zaměstnavatelů a strategických dokumentů jednotlivých ministerstev. Studium zahrnuje teoretickou a praktickou přípravu na půdě vysoké školy a odbornou praxi v délce 520 hodin, jak je u profesně orientované VŠTE běžné. Ta pak absolventům usnadňuje hledání práce a přechod běžného života.

***

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a patří tedy do sítě veřejných vysokých škol. Letos na ní působí na 4000 studentů v pěti bakalářských oborech: Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb, Ekonomika podniku a Stavební management a jednom magisterském oboru Logistické technologie. Součástí školy je i nové Centrum technických studií VŠTE v Táboře se strojírenskou specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu.

Menu