Technologie nám pomáhají se neustále zlepšovat

START:
5. 12. 2018

Nejen našim studentům, ale také zástupcům z řad veřejnosti se na naší škole otevírá nová možnost jak zlepšit svůj pracovní výkon prostřednictvím moderních technologií. Nejnovějším přírůstkem do laboratoří VŠTE je totiž takzvaný EEG biofeedback, který má pozitivní vliv na soustředění,  paměť ,pomáhá  při stresu, bolestech hlavy, zvýšeném krevním tlaku, poruchách spánku, nebo při depresích.

Biofeedback (biologická zpětná vazba) je naprosto přirozený proces a najdeme jej u všech živých organizmů. V podstatě jde o to, že organizmy přežívají díky tomu, že ze svého okolí získávají zpětnou vazbu na své chování, a z té se následně poučí. Na stejném principu pak funguje i náš elektronický přístroj. Jednoduše řešeno lze jako biofeedback označit zprostředkování jakékoli informace o našem fyzickém stavu . Tato informace přichází z vnějšku a na jejím základě můžeme učením upravit svůj fyzický a potažmo psychický stav.

EEG biofeedback je vědeckou metodou využívající ke zpětné vazbě encefalograf a počítač. Metoda byla vyvinouta před více než padesáti lety a s její pomocí se naučíte ovládat vaše mozkové vlny. Tím se změní působ, jakým zpracováváte informace, zefektivní se vaše pracovní pamět´, zvýší se koncentrace, nebo se zlepší způsob, jakým zvádnete stres. Není se čeho bát, jediné, co musíte udělat, je posadit se do pohodlného křesla a soustředit se na obsah na obrazovce počítače. Pomocí senzorů připojených na určených místech na hlavě se do počítače dostávají informace o vašich mozkových vlnách a interpretují se do podoby počítačové hry, kterou, laicky řečeno, vlastně ovládáte jen za pomocí své vlastní mysli. Pokud chcete ve hře postoupit dál, musí váš mozek vykazovat pozitivní a žádoucí mozkové vlny, v opačném případě prohráváte. Prohrajete i v případě, kdy se na hru přestáváte koncentrovat, nebo jste rozrušeni. Díky tomuto systému má váš mozek pocit motivace k dalšímu postupu ve hře a vám hra pomáhá k tomu, abyste se dokázali na své úkoly (potažmo hru) lépe soustředit. Díky vedení cvičitele se dostanete zpět do hry tak, abyste se postupně vyvarovali kritických momentů (např. ztráta koncentrace) a nakonec zvládali situace rutiine, bez přístroje a automaticky.Tato metoda je hojně vyhledávána u top manažerů, studentů, nebo třeba u povolání, u kterých je důležitá bdělost a udržení pozornosti. Jmenovitě jde například o řidiče z povolání, letecké dispečery a další. Biofeedbak je například také oceňovanou součástí psychofyzioloické přípravy úspěšných profesionálních střelců Českého reprezentačního týmu.

EEG biofeedback si můžete vyzkoušet i přímo v laboratořích naší školy. Sezení u přístroje je otevřeno nejen našim studentům a zaměstnancům, ale také zájemcům z řad široké veřejnosti. Pro více informací…

E-mail: eegbiofeedback@mail.vstecb.cz