Registr dárců kostní dřeně se rozšířil o 17 jmen

START:
17. 4. 2018

Díky studentům a zaměstnancům českobudějovické VŠTE se počet lidí, kteř vstoupili do Českého národního registru dárců kostní dřeně rozšířil o dalších 17 jmen. Ke konci března jich v něm bylo dosud zapsáno 79 054, z toho v českobudějovickém dárcovském centru přes 8000.

„Bohužel ale každý čtvrtý vážně nemocný pacient vhodného dárce nenajde. Proto je důležité, aby se počet dárců v registru dál zvyšoval. A tím se i zlepšila šance na záchranu života a vyléčení pacientů s těmi nejzávažnějšími onemocněními krvetvorby jakými jsou například akutní leukémie,“ uvedla MUDr. Jana Vondráková z Nemocnice České Budějovice.

Transplantace kostní dřeně, resp. krvetvorných buněk, a tedy nalezení vhodného dobrovolného zdravého dárce znamená pro tyto nemocné velkou naději na uzdravení. „Informování široké veřejnosti o problematice dárcovství kostní dřeně považuji za velice prospěšné, a proto jsme uvítali možnost zúčastnit se tohoto projektu a náboru nových dárců na VŠTE,“ dodala. Iniciátorkou akce, která se konala 12. dubna, byla absolventka školy Lucie Gerbergová. Podílela se na ní rovněž Studentská unie VŠTE.