Přejít na hlavní obsah

Kdyby mluvili jen rodnou řečí, byl by kampus naší školy bohatší o jazyky z devíti zemí Asie i Evropy. Právě odsud v únoru, kdy začal letní semestr, nastoupilo 61 studentů z Číny, Jižní Koreje, Ruska, Španělska, Portugalska, Slovenska, Francie, Finska a Turecka. Ale protože studují v anglickém programu, změť jazyků se až tak nezměnila. S novými kolegy u nás aktuálně studuje 72 cizinců hlavně bakalářské obory Ekonomika podniku, Konstrukce staveb a navazující magisterský obor Logistické technologie.

  „Vybrali si nás zejména kvůli kvalitně sestavené nabídce

předmětů, která odpovídá jejich zaměření. Stejně důležité jsou ale i osobní reference a doporučení krajanů, kteří u nás už působili,“ vysvětluje Jana Kotálová z kanceláře rektora. Podle ní roli hrají i jasné podmínky, které nastavuje Úsek zahraničních vztahů v souladu s pravidly Erasmus+. Tedy projektu Evropské unie na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu, do něhož se zapojují miliony mladých Evropanů. Studenti z Asie přijíždějí díky grantu, který na tyto pobyty naše škola získala. Ta do mezinárodní spolupráce dlouhodobě investuje velké úsilí a množství prostředků.

„Snažíme se vytvořit pro studenty multikulturní prostředí, které odpovídá trendům globalizujícího se světa. Jde tedy o součást přípravy na jejich budoucí profesní kariéru a jsem rád, že se nám to daří,“ říká rektor Marek Vochozka. Pobyt studentů z řady zemí pokládá nejen za příspěvek k záměrům školy, ale také za ocenění vzdělání, které poskytuje. I to zvyšuje kredit naší školy v zahraničí i Česku.

Podle Valentýny Škrabálkové, prezidentky studentské sekce ESN VŠTE Budweis, která je součástí evropské neziskové organizace Erasmus Student Network, právě pomoc s organizací pobytu i volného času, znamená pro cizince velkou oporu.

„Ještě před cestou je kontaktujeme mailem. Vysvětlíme nezbytné věci a pozveme na Introduction Week. Ten probíhá týden před začátkem semestru a slouží k jejich lehčí adaptaci v novém prostředí,“ vysvětluje studentka magisterského oboru Logistické technologie. Cizinci se seznámí se školním systémem, ISIC kartou nebo fungováním MHD. Je třeba vyřídit dokumenty pro cizineckou policii, dojde i na kulturní akce. „Pro nás je velmi důležité, aby se zahraniční studenti cítili dobře, navzájem se znali a stali se dobrou partou, která s námi bude ráda trávit volný čas a ocení třeba plánované výlety a aktivity. Chceme, aby u nás nejen studovali, ale poznali i zdejší prostředí,“ dodává prezidentka ESN VŠTE Budweis. Právě s jeho pomocí se ve studentském klubu konají „národní“ setkání nebo se poznává region a Praha. V plánu je i cesta do Polska, na Moravu, do Adršpachu nebo víkendový pobyt v Budapešti.

V dubnu v rámci oslav pěti let existence ESN VŠTE Budweis se navíc v Českých Budějovicích uskuteční valná hromada Národní platformy ESN CZ, na níž přijede zhruba 170 členů ze všech 18 lokálních sekcí.

Menu