Přejít na hlavní obsah

START:
17. 8. 2020

Mateřská škola VŠTE se zazelená, vyroste u ní přírodní zahrada

Na půl milionu korun bude stát proměna 595 m2 pozemku v přírodní zahradu, která rozšíří současnou venkovní plochu Mateřské školy Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE). Projekt nazvaný V přírodě jsem v pohodě!, začne v září a potrvá do prosince 2021. Finančně se na něm bude podílet i Státní fond životního prostředí.

„Dojde k úpravě a rozšíření dětského hřiště, aby splňovalo nároky na environmentální výuku, umožnilo prohloubit vztah dětí k přírodě a životnímu prostředí,“ vysvětluje Jaroslava Petráchová, ředitelka školky.

V nové zahradě se proto vysadí několik druhů dřevin, keřů, okrasných rostlin a bylinek. Vyroste v ní i vrbové tee-pee a tunel z vrbového proutí. Přibýt by mělo i malé mělké jezírko. Současná zahrada má rozlohu 1996 m2 .

„Koncipujeme ji tak, aby umožnila celoroční pohyb dětí, pozorování rostlin, drobných živočichů a hmyzu. Tedy, aby jim zpestřila pobyt na čerstvém vzduchu a motivovala je k němu,“ dodává Jaromír Vrbka, kvestor VŠTE, která je zřizovatelem školky. Děti se zároveň budou pod dohledem pedagogů na údržbě zahrady také podílet.

Mateřská škola VŠTE zahájila provoz v kampusu vysoké školy na Okružní v září 2014 a může ji navštěvovat až 56 dětí nejen zaměstnanců a studentů, ale i dalších zájemců. Pár posledních volných míst je ještě k dispozici. Školka patří mezi „technické“ a klade proto důraz na polytechnickou výchovu předškoláků.

Náhled budoucí podoby venkovního areálu Mateřské školy VŠTE

Budoucí podoba venkovního areálu Mateřské školy VŠTE – současná plocha (zelená barva) se rozšíří o novou část (světle modrá) v rámci projektu V přírodě jsem v pohodě!