Přejít na hlavní obsah

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 17. prosince 2014

Zpestřením posledního adventního týdnu se pro 72 dětí stal Vánoční šachový turnaj, který uspořádala Šachová škola QCC (Queen Chess Club) ve spolupráci s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích, kde se také hrálo.

Za účasti mezinárodní šachové velmistryně Elišky Richtrové, která celodenní akci nejen zahájila, ale dohlížela na ni i jako rozhodčí, v ní startovalo 18 smíšených čtyřčlenných družstev žáků základních, středních škol a učilišť z Jihočeského kraje. ¨

„Šachy rozvíjejí logické myšlení, tolik důležité pro studium exaktních vědních oborů. Proto jsme rádi turnaji podpořili a pomohli zorganizovat, protože v něm vidíme další možnost a motivaci, jak podchytit zájem talentovaných dětí a mládeže o technické a ekonomické obory,“ uvedla Ludmila Opekarová, prorektorka VŠTE.

Hrálo se ve třech věkových kategoriích A (1. – 5. třída), B (6. – 9. třídy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) a C (střední školy a učiliště). Pořadí v nich bylo následující:

Kategorie A: 1. CZŠ Rudolfovská ČB, 2. ZŠ a MŠ Kubatova, 3. ZŠ Nové Hrady, 4. ZŠ a MŠ Borek, 5. ZŠ a ZUŠ Bezdrevská ČB, 6. ZŠ a MŠ L.Kuby.

Kategorie B: 1. Gymnázium Jírovcova, 2. Gymnázium J. V. Jirsíka, 3. ZŠ Dukelská Strakonice, 4. ZŠ Máj II ČB.

Kategorie C: 1. Česko-anglické gymnázium ČB, 2. Gymnázium Jírovcova ČB I, 3. Gymnázium Jírovcova ČB II, 4. Gymnázium Česká ČB, 5. VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice II, 6. Gymnázium J.V. Jirsíka, 7. VOŠ, SPŠ automobilová a technická ČB, 8. VOŠ, SPŠ a SOŠ Strakonice I.

„Turnaje se vedle řady předních jihočeských šachistů, včetně medailistů z nedávného Mistrovství Čech, zúčastnila i řada amatérských hráčů. Ti těm závodním pěkně „zatopili“ a vyskytlo se i několik překvapivých výsledků. To je na šachové hře krásné,“ říká Jiří Havlíček, ředitel Šachové školy QCC. Vyzdvihl například výkon malých šachistů ZŠ Máj II, kde statečně bojovali žáci z prvního stupně a herně si nevedli špatně. V prvních dvou týmech v kategorii C zase nastupovali žáci patřící do kategorie B, kde se jednalo o zkušené šachisty.„Věřme, že vznikla nová, zajímavá tradice pro mladé žáky od prvních tříd po střední školy,“ dodal.

Turnaj šachových nadějí podpořily firmy Motor Jikov Group, Swietelsky, Steibauer- Lechner, Jihočeské letiště, Czech Invest a Sophia, z nichž některé jsou rovněž členy Profesní rady VŠTE, která zprostředkovává bezprostřední kontakt školy s podnikovou praxí.