Přejít na hlavní obsah

START:
4. 3. 2014

 ČESKÉ BUDĚJOVICE, 4. března 2014

Dotáhnout studentské nápady do podoby skutečného podnikání není jednoduché, ale jde to. Přesvědčili se o tom účastníci konference Startup Incubation and Acceleration, kterou hlavně právě pro studenty uspořádala Vysoká škola technická a ekonomická (VŠTE) v Českých Budějovicích.

Se svými zkušenostmi a radami na ní vystoupili výjimeční konzultanti jako například Ondřej Homola, zakladatel a spolumajitel společnosti Corinth, která sídlí v Silicon Valey a patří mezi tři hlavní partnery Microsoftu na poli interaktivního vzdělávání. Právě Corinth je příkladem velmi úspěšné Start-up firmy, která působí na západním pobřeží USA.

Podobný zájem vyvolala také přednáška Ivo Tomana, autora knižních bestsellerů jako Debordelizace hlavy, Úspěšná sebemanipulace nebo Motivace zvenčí je jako smrad. Ten se věnoval osobní motivaci a způsobům, jak uspět na trhu.

„Skvělé bylo, že oba mluvili zcela otevřeně a nevyhýbali se žádným tématům,“ glosoval jejich vystoupení Petr Fyrbach student Ekonomiky podniku na VŠTE

„Rozvoj inovačního podnikání pokládáme za směr, který může přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti a zaměstnanosti v Jihočeském kraji. Proto ho cíleně podporujeme. Studenti mají řadu nápadů, ale start není jednoduchý. Ať už kvůli financím, administrativě nebo zázemí,“ říká Ludmila Opekarová, prorektora pro praxi a vnější vztahy VŠTE.

Škola chce kvalitním studentským projektům pomoci hlavně poskytnutím zázemí, kanceláří a prostřednictvím svého Projektového inovačního centra třeba i vstupním kapitálem.

Konference se zúčastnilo na sto studentů. Ti měli možnost být i u jednání tzv. kulatého stolu mezi Profesní radou VŠTE a Technickým a vzdělávacím konsorciem VŠTE. Diskutovalo se zde o konkrétních požadavcích personálních ředitelů velkých jihočeských firem a problémech, s nimiž se setkává technické střední a vysoké školství.

„Je dobře, že se jednání zúčastnili i studenti, neboť tak mohli sami diskutovat o tom, co potřebuje praxe. A mohli si ověřit, jak probíhá spolupráce VŠTE s podnikovou sférou.“ uvedl Antonín Steinbauer jednatel společnosti STEINBAUER LECHNER. Ten ocenil, že konferenční sál byl zcela plný až do samého konce a celý průběh směřoval ke konkrétním opatřením, návrhům a postupům. „Našim cílem je podpořit úsilí těchto seskupení a zabývat se společnými problémy,“ doplnila Ludmila Opekarová.

Jednání byli přítomni i noví členové Konsorcia – zástupci Gymnázia Strakonice a dvou slovenských středních škol – Střední odborné školy Senec a Střední průmyslové školy Levice.