Rektor mezi zakladateli České jaderné asociace

 

Hájit jádro jako součást vyváženého energetického mixu v Česku, podporovat a prosazovat výstavbu nových bloků v Dukovanech a v Temelíně je jedním z hlavních cílů České jaderné asociace, kterou v květnu založili odborníci na energetiku jako zapsaný spolek. Ti se dnes sešli na první valné hromadě asociace, která se konala na půdě Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, jejíž rektor Marek Vochozka je mezi zakládajícími členy.

„Jsme odborně připraveni podpořit přípravu i prosazení záměru postavit nový jaderný zdroj. Jeho výstavba by vedla k posílení české ekonomiky a pomohla zachovat vzdělání v jaderné oblasti, kterým české firmy a vysoké školy stále ještě disponují,“ uvedl Marek Vochozka.

Mezi zakladateli je rovněž Jan Prachař, někdejší ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů, Radek Trtílek, současný ředitel divize Radioaktivní odpady a vyřazování v UJV Řež, a.s., Michal Šnaider expert z oblasti projektování a výstavby energetických investičních celků na klíč či Petr Kohout, expert na hodnocení výzkumných projektů v oblasti jaderné a nejaderné energetiky.

„Jádro přináší energetickou jistotu a stabilitu do budoucna.„Staré neznamená nutně špatné. Obnovitelné zdroje energie nejsou samy schopny zajistit a garantovat energetickou bezpečnost, soběstačnost a stabilitu. Proto je třeba dostavět obě naše jaderné elektrárny. Je to energetická jistota a pojistka do budoucna. Ostatně je to také bezemisní zdroj energie,“ říká Jan Prachař, předseda představenstva asociace.