Jazyky: CZ | EN | RU
Rozhovor s Andrejem Babišem

 

15. března 2017 naši školu navštívil ministr financí Andrej Babiš. Před jeho plánovanou přednáškou jsme ho vyzpovídali.

Jaké to je, když můžete řídit státní rozpočet?

V koaliční vládě jsou zastoupeny různé voličské strany a úkolem ministra je sehnat peníze, které ostatní ministři chtějí, ačkoliv je často nespotřebují nebo nevyužijí efektivně. Jde tedy o boj za efektivitu a dohodu v rámci vlády, aby byly jednotlivé rezorty spokojené.

Investujete do vzdělávání svých zaměstnanců?

Asi víte, že já teď firmu nemám, že jsem majitelem svěřenského fondu. Samozřejmě zaměstnanci jsou to nejcennější, co je, takže je potřeba investovat do jejich vzdělávání. Hlavní je, aby uměli cizí jazyky, aby chodili na praxi, aby se vzdělávali, aby vyrazili do světa. Myslím, že dneska máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě díky tomu, že se firmy starají o zaměstnance pomocí různých benefitů a výhod. V ministerské funkci se bohužel nemohu chovat jako ve firmě, protože mě omezují různá pravidla a byrokracie, nicméně v dnešní době je dobrých lidí nedostatek, proto je dobré lidi potřeba zaplatit.

Jste přísným nebo spíše benevolentním manažerem?

Dneska již nejsem manažerem, ale jsem přísný, i když mě to mnohdy potom mrzí.

Do jakých odvětví a zemí sahá Vaše bývalá firma?

Má bývalá firma má zastoupení ve většině státu Evropy, vlastně obchoduje s celým světem.

Kolik cizích jazyků umíte?

Umím velmi dobře francouzsky, dobře německy, anglicky a rusky. I když ruštinu nepoužívám.

Kdybyste se měl odstěhovat někam do zahraničí, jakou zemi byste preferoval?

To je těžká otázka, já bych se nechtěl odstěhovat, já si myslím, že jsem tady v pohodě (smích). Nemám úmysl se odstěhovat, díky politice poznávám lépe naší zemi a samozřejmě chodím do míst, kde jsem nikdy nebyl. Myslím, že i z hlediska bezpečnosti ve světe stále mnoho našich lidí zůstává doma na dovolenou a je to dobře, je potřeba více doinvestovat některé oblasti z hlediska turistiky. Měli bychom se trochu poučit z Rakouska a podpořit podnikání rodinných firem. Myslím, že u nás máme krásnou zemi.

Do jaké země nejraději cestujete?

Nejraději? Mám rád Itálii, Francii, to jsou země, které nejsou vzorem dobrého hospodaření a rozpočtové odpovědnosti, ale na druhé straně tam mají skvělou kuchyni a fantastické památky a jsou tam fajn lidi. Ale jezdím i do Rakouska, do jednoho rodinného hotelu, takže tam je to taky dobré.

Jak se ve volném čase nejlépe odreagujete?

Tak já nemám teďka téměř žádný volný čas (smích), když mám volný čas, tak se snažím být s rodinou, spím, nebo nedělám nic. Mám takový deficit, protože teď pracuju vlastně 7 dní v týdnu a defakto od rána do večera, takže se těším, že budu mít pár dní volna, abych si trošku odpočinul.

Existuje nějaký sen, který jste si ještě nesplnil?

No tak určitě jsem si ještě nesplnil plno snů, ale to jsou spíš takové možná emoční, spíš rodinně založené sny, protože samozřejmě tím že jsem šel do politiky, tak se mi změnil život k horšímu podstatně vůči rodině i vůči přátelům. Takže těch snů, které bych si chtěl splnit, je určitě dost, nicméně momentálně píši takovou vizi Česka z roku 2005, která taky mluví o snech, jak by to u nás mohlo vypadat. Ale to je spíš pro příští generace, nebo lidi kteří budou v politice. Osobně z profesního hlediska už asi žádné další ambice nemám.

Jak vzpomínáte na svá studentská léta?

Dobře, v době, kdy jsem byl na vysoké škole byly ještě časy, kdy společnost byla více sociálně rozdílná a vztahy mezi lidmi byly lepší než teď. Vysokoškolská léta jsem si užil, na koleji byla sranda, chodili jsme společně ven a trávili jsme volný čas na nejrůznějších oslavách. Zkrátka na svá studentská léta mám jen ty nejlepší vzpomínky.

Jakou radu byste dal našim studentům pro úspěšný profesní život?

Pro úspěšný? Musíte mít sny a musíte udělat maximum pro to, abyste si je splnili. Musíte být usilovní, urputní a pracovití a pokud vytrváte a budete mít jasný cíl, tak můžete být úspěšní. Ale úspěch je samozřejmě relativní, pro mě je dneska úspěch, když spím víc jak 4 hodiny (smích), takže moc úspěšný nejsem. Ale máte hlavně obrovské možnosti, můžete cestovat, vezmete si pas a jdete do světa, můžete se naučit dobře jazyky v zahraničí, když budete pracovat, my jsme nemohli, i když jsme strašně toužili přes léto jít na praxi, doučit se jazyk a vydělat si nějaké peníze.