První zahraniční konference naší školy se koná v Pekingu

 

Až do čínské metropole Pekingu se letos přesunula odborná konference Innovative Economic Symposium 2016, jejíž první ročník se loni konal na půdě naší školy.

„Využili jsme zájmu Severočínské technické univerzity, s níž už několik roků intenzivně spolupracujeme. Ta si letos připomíná 70 let od založení a symposium se stalo významnou součástí těchto oslav,“ vysvětluje Vojtěch Stehel, ředitel Projektového a inovačního centra VŠTE.

Letošní ročník se koná od 21 do 22 října pod názvem Obchodní a ekonomické vztahy mezi Čínou a střední Evropou, a záštitu nad ním převzali český prezident Miloš Zeman a jihočeský hejtman Jiří Zimola. Z naší školy se konference zúčastní skupina sedmi akademických pracovníků , které doprovodí zástupci podnikatelské sféry. Vystoupí na ní také akademici pekingské univerzity a představitelé čínských státních úřadů a samosprávy. Přístup na ní mají rovněž místní vysokoškoláci. „V České republice vidí Číňané bránu do Evropské unie, a proto i našim prostřednictvím chtějí poznat její fungování a vazby,“ říká Marek Vochozka, rektor naší školy.

V desetileté historii školy jde o mezník. „V zahraničí jsme dosud vlastní konferenci ještě nepořádali,“ upozorňuje Vojtěch Stehel. Odráží se v tom oboustranně užitečná spolupráce školy s řadou významných čínských univerzit, stejně jako v červnu uzavřená smlouva o spolupráci s globálním čínským technologickým gigantem Huawei. Prostor se tím otevírá také studentům, kteří mají v tomto akademickém roce k dispozici 11 milionů korun na zahraniční studijní pobyty v rámci programu Erasmus na partnerských školách v Číně, Jižní Koreji a Rusku. Další možnosti nabízí právě spolupráce s Huawey, umožňující odborné stáže a podíl na vývoji různých projektů nejen studentům, ale i akademickým pracovníkům.