Jazyky: CZ | EN | RU
Technopark si během olympiády vyzkoušelo už 50 tisíc lidí

 

Technologický park MPO, který je jednou z nesportovních alternativ, jak trávit v Olympijském parku Rio – Lipno volný čas, navštívilo za deset dní už přes padesát tisíc lidí. „Předčilo to všechna naše očekávání. A to olympiáda končí až za pár dní,“ říká Marek Vochozka, rektor naší školy. Ta je jednou z pěti jihočeských středních a vysokých škol, jejichž prostřednictvím zde Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR propaguje technické vzdělávání dětí a mládeže v době konání Olympijských her v Rio de Janeiro, které trvají do 21. srpna

Mezi desítkami tisíc návštěvníků byl rovněž šéf rezortu, ministr průmyslu Jan Mládek, který se také seznámil s exponáty zapůjčenými naší školou, například 3D tiskárnou, která tiskla funkční píšťalky pro sportovní rozhodčí, nebo herní konzolí XBOX se senzorem Kinect, s níž lze virtuálně zkoušet box, bowling a řadu dalších sportů.

„Nechtěli jsme dělat výstavu bez duše, ale raději jsme poskytly prostor studentům jihočeských středních a vysokých škol. Ti skvěle propojili sportovní vyžití s podporou technického vzdělávání. Ta expozice je skvělá, protože studenti dostali volnou ruku a vymysleli opravdu zábavné disciplíny na pomezí sportu a vyspělých technologií. To je pro ministra odpovědného za technické vzdělávání odměna,“ řekl Jan Mládek.

Podle Miroslava Vovesného z Projektového a inovačního centra VŠTE je právě propojení vyspělé techniky se sportem přirozené, protože sport se bez ní neobejde. Ať už při měření výkonů a výsledků nebo přípravě vrcholových sportovců. „Hlavně u dětí má expozice velký úspěch. Ti menší si k nám chodí zahrát, ti starší zase objevují taje 3D tiskárny, na níž lze tisknout prakticky cokoliv, co se vejde na desku,“ dodal.

K technohrátkám slouží také laserový simulátor střelby, který představuje Střední odborná škola strojní a elektrotechnická z Velešína. Studenti VOŠ, SPŠ a střední odborné školy řemesel a služeb ze Strakonic zase připravili trenažéry jízdních kol, na nichž si lze vyzkoušet, kolik úsilí a energie je třeba než se rozsvítí žárovka a roztočí ventilátor. Na jejich výrobu přitom použili rámy z vyřazených jízdních kol a svoje znalosti.

Ministr přitom neodolal a sehrál tréninkovou šachovou partii s Aničkou Tůmovou z Tábora, českou reprezentantkou do 16 let. Odešel sice poražen, ale mladé Jihočešce popřál hodně zdaru na Mistrovství Evropy mladých šachistů, které se v Praze hraje od 17. do 28. srpna. Po něm by měla startovat na podzimním světovém šampionátu v ruském Chanty Mansijsku, kam se kvalifikovala

„Chtěl jsem také podpořit všechny, kdo tuto hezkou myšlenku prosadili a realizují. Pomáhá turistickému ruchu, rozvíjí celý region, je chytře postavena v místě, kde se potom dostaví náměstí Lipna nad Vltavou, přináší investice a nezůstane z ní nefunkční skanzen. Takové typy investic mám rád,“ uzavřel Jan Mládek svou návštěvu Technologického parku na břehu lipenské přehrady.