Jazyky: CZ | EN | RU
Druhé kolo přijímaček končí na VŠTE za dva týdny

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 15. července 2015

Ještě dva týdny, do 31. července, trvá druhé kolo přijímacího řízení, které na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE) začalo koncem května. Šanci v něm mají noví uchazeči o studium, stejně jako ti, co v kole prvním neuspěli. V něm bylo podáno na dva tisíce přihlášek a uspěla necelá polovina uchazečů. Celkem letos VŠTE ke studiu přijme 1300 až 1400 studentů do bakalářských i magisterských oborů.

Zkušeností z minulých let ukazují, že ve druhém kole je procento úspěšnosti přijetí vyšší. Pohybuje se kolem 70 procent. Uchazečům se nabízejí všechny obory Ekonomika podniku, Stavitelství, Strojírenství, Doprava a logistika. Z jejich výčtu je ale zřejmé, že větší šanci mají technici, neboť tyto obory převažují. Novinkou je například obor Pozemní stavby nebo specializace Čínské trhy a Cestovní ruch v rámci oboru Ekonomika podniku.

Podle Vojtěcha Stehela, jednatele Projektového a inovačního centra VŠTE, lze pozorovat, že proti předchozím rokům začíná být zájem o technické obory o něco vyšší než o ekonomické. „Vysvětlujeme si to tím, že techniků je na jihu Čech skutečně nedostatek a tak uchazeči vidí, že v takové profesi později snadněji seženou dobré zaměstnání,“ poznamenal.

VŠTE vedle jihočeské metropole umožňuje využívat výhod veřejné vysoké školy i v Táboře, kde má Centrum technických studií, v němž po prázdninách otevře stavitelský obor Konstrukce staveb se specializací Stavební management a strojírenský obor se specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu.

Studenty, kteří chtějí časem za vzděláním vycestovat i do zahraničí, bezesporu potěší, že VŠTE získala grant z projektu Erasmus+ - Mezinárodní kreditová mobilita, z něhož finančně podpoří 68 studijních a pracovních výměnných pobytů do Jižní Koree, Číny a Ruska.

„Chceme tak podpořit studenty při rozvíjení jejich schopností a získání neocenitelných zkušeností, které jim později mohou pomoci i při hledání práce. Podobné to je u akademiků, kterým takové kontakty pomáhají v profesním růstu,“ uvedla Alžběta Troupová, koordinátorka zahraničních vztahů VŠTE.