Jazyky: CZ | EN | RU
Průmyslováci si zahrají O pohár rektora VŠTE

 

Roudné: Žáci šesti jihočeských středních odborných a průmyslových škol se ve středu 17. června utkají O pohár rektora VŠTE. Fotbalový turnaj se bude hrát na útulném E.ON STADIONU Malše Roudné, která se na jeho přípravě podílí spolu s hlavním organizátorem, Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE).

"Se středními odbornými školami spolupracujeme průběžně celý školní rok v rámci Technického a vzdělávacího konsorcia, ať už jde o technické olympiády, společenské a vzdělávací akce, přednášky našich akademiků na středních školách nebo grantové výzvy. Chystaný turnaj je tedy jen přirozenou tečkou za našimi kontakty v tomto školním rokem a otevřením dalších možností. Věřím, že tečka to bude pro kluky zajímavá a naši školu jim zase ukáže z jiného úhlu pohledu,“ říká Ludmila Opekarová, prorektorka VŠTE pro praxe a vnější vztahy.

Turnaje se zúčastní studenti SOŠ strojní a elektrotechnické Velešín, SPŠ strojní a stavební Tábor, VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb Strakonice, SPŠ stavební České Budějovice, SPŠ strojní a elektrotechnické České Budějovice a SOŠ a SOU Písek.

Hrát se bude ve dvou skupinách po třech a podle umístění pak budou následovat zápasy o konečné pořadí. „Chceme, aby byl turnaj atraktivní a kluci si opravdu zahráli. Proto jsme místo tradičních jedenáctek připravili turnaj pro týmy 6+1 na hřišti o rozměrech 48 x 30 metrů; s možností střídat jako v hokeji. Každý zápas bude trvat půl hodiny, řídit ho budou rozhodčí OFS České Budějovice a hrát se bude současně na dvou plochách s umělou trávou třetí generace s paměťovým vláknem. Takže skutečně špičkový povrch,“ říká Libor Šolc, předseda Malše. Její starší dorost letos vyhrál krajský přebor, starší žáci v něm skončili druzí, takže v Roudném to s mládeží opravdu umějí.

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích je jedinou jihočeskou „technikou“, která do města přinesla obory, které se v něm na vysokoškolské úrovni nikdy nestudovaly – stavebnictví, strojírenství, dopravu a logistiku. Škola byla založena v roce 2006 zákonem a je tedy součástí sítě veřejných vysokých škol, na nichž se studuje zdarma. A stále se na ní lze ke studiu přihlásit, protože 2. kolo přijímacího řízení končí 31. července.

V novém akademickém roce, který začne koncem září, VŠTE nabídne zcela nový obor Pozemní stavby v prezenční (denní) i kombinované (dálkové) formě studia. Ten doplní už existující obor Konstrukce staveb, který v sobě jako specializaci zahrne i dosavadní obor Stavební management. Jde tedy o významné koncepční rozhodnutí, zapadající do dlouhodobé strategie VŠTE být silnou, regionální, profesně zaměřenou technickou vysokou školou, připravující vzdělané odborníků s dobrými předpoklady pro uplatnění na trhu práce. V dalších bakalářských oborech zde lze studovat Ekonomiku podniku s nově otvíranými specializacemi čínské trhy a cestovní ruch, Strojírenství nebo Dopravu a logistiku. Škola má i pracoviště v Táboře, kde sídlí Centrum technických studií VŠTE se strojírenskou specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Od nového semestru se zde bude rovněž učit také stavitelství. I zde je druhé kolo přijímaček ještě otevřené do 31. července.

Za poslední čtyři roky VŠTE počet studentů zvýšila z několika stovek na současné čtyři tisíce. O atmosféře na škole pak nelépe svědčí titul Fakulta roku. Ten ji letos udělili sami studenti v kategorii technických vysokých škol, kde s ní o něj soutěžilo dalších 32 škol a fakult.