Jazyky: CZ | EN | RU
VŠTE chystá specializaci čínské trhy. Přijela i velvyslankyně

 

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 26. dubna 2014

Ma Keqing, nová velvyslankyně Čínské lidové republiky v Praze, navštívila v sobotu, Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích, kde jednala s jejím vedením a prohlédla si zdejší kampus.

„Netajíme se tím, že máme zájem otevřít specializaci čínské trhy. Což je zaměření, které nejen poptávají podnikatelé na jihu Čech, ale reflektuje realitu světového byznysu. Už nyní máme domluvenou rámcovou spolupráci se dvěma čínskými univerzitami v Pekingu a Šanghaji. K těmto kontaktům nám pomohlo právě čínské velvyslanectví,“ říká Marek Vochozka, rektor VŠTE.

Ještě letos, zřejmě už do června, představitelé VŠTE navštíví Čínu, aby zde s oběma univerzitami domluvili konkrétní formy pedagogické a vědeckovýzkumné spolupráce. Její součástí bude rovněž výměna studentů a stáže akademických pracovníků.

„Paní Ma Keqing slíbila záměru maximální podporu, včetně organizační pomoci a komunikace s čínskými partnery,“ ocenil průběh jednání rektor.  

Nenastanou-li nepředvídané komplikace, specializace čínské trhy by se na VŠTE mohla otevřít od zimního semestru příštího akademického roku. Stane se tak v rámci studijního oboru Ekonomika podniku, jehož standardní součástí specializace obchod je, a to pro studenty od druhých ročníků. A čínské trhy by současnou nabídku dál rozšířily.

***

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Letos na ní působí na 4000 studentů v pěti bakalářských oborech: Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb, Ekonomika podniku a Stavební management. Od září 2014 k nim přibude i první magisterský obor Logistické technologie.