Jazyky: CZ | EN | RU
Žáci ze základních a středních škol poznávali, jaké to je na VŠTE

ČESKÉ BUDĚJOVICE, 12. března 2015

Na 120 žáků základních a středních škol dnes navštívilo Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích, aby na vlastní oči viděli a osobně zažili, jaké to je studovat na této vysoké škole.

Mladá jihočeská „technika“, na níž působí na 4000 studentů, tak ještě omládla a ožila, protože děti měly možnost poznat život všech šesti kateder a vyzkoušet si práci například ve strojních a stavebních laboratořích, počítačové studovně nebo se podívat na ukázku výuky cizích jazyků.

„Chtěli jsme tím podpořit technické vzdělávání v regionu. Hodně se o něm hovoří, s pomocí obcí a Jihočeského kraje i dělá, ale osobní zkušenost je nenahraditelná.

Věřím, a debaty s dětmi i jejich učiteli mě v tom utvrdily, že se s řadou žáků po maturitě u nás potkáme,“ říká Lenka Hrušková, prorektorka VŠTE pro studium a pedagogickou činnost.

Do kampusu VŠTE v Okružní ulici přijeli studenti Střední průmyslové školy strojní a stavební Tábor a vybraní žáci z šesti jejich partnerských základních škol z Tábora, Bechyně, Malšic a Soběslavi. Právě táborská průmyslovka letos dokončuje dvouletý projekt zaměřený na podporu technického vzdělávání nadaných žáků, jehož partnerem je rovněž českobudějovická „technika“. Cílem je vytvořit návaznost technického vzdělávání v základním, středním a vysokém školství v Táboře a okolí, kde bylo loni otevřeno Centrum technických studií VŠTE se strojírenskou specializací Progresivní materiály v automobilovém průmyslu.

„Výsledky jsou natolik povzbudivé, že přemýšlíme, jak na končící projekt navázat, abychom tuto tvořenou tradici udrželi. Řada dětí ze základních škol mi říkala, že se hlásí na táborskou průmyslovku a bylo vidět, že už nyní mají představu, co chtějí dělat, čemu se chtějí věnovat. A to je přeci skvělé,“ říká prorektorka.

Právě na táborské průmyslovce, stejně jako v podobně technicky zaměřených školách například ve Velešíně, Strakonicích nebo Českých Velenicích, totiž vyrůstají budoucí studenti českobudějovické VŠTE. Ta patří do sítě veřejných vysokých škol a drží si primát největší profesně orientované vysoké školy. Zatím se na ní studuje v pěti bakalářských oborech Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb, Ekonomika podniku a Stavební management a jednom magisterském oboru Logistické technologie.