Jazyky: CZ | EN | RU
VŠTE umožňuje ověřit pravost vysokoškolských diplomů

České Budějovice, 9.července 2013

 

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích se připojila k projektu brněnské Masarykovy univerzity, která včera spustila celostátní systém ověřující pravost vysokoškolských diplomů. Děje se tak zadáním čísla diplomu na webu www.pravydiplom.cz  

 

„Pro nás to znamenalo brněnským informatikům poskytnout údaje o diplomech, které naše škola od svého založení v roce 2006 vydala. Služba je pro nás už spouštěna,“ říká Lenka Hrušková, prorektorka VŠTE pro studium a pedagogickou činnost.  

 

Snadné ověřování dat přes internet má pomoci především zaměstnavatelům a jejich personalistům nebo zaměstnavatelským agenturám při kontrole dokladů o vysokoškolském vzdělání. Ověřit jejich pravost bylo dosud možné jen kontaktováním školy, která diplom vydala. Ten je veřejnou listinou a jeho padělání je trestným činem.

K informaci se dostane jen ten, kdo zná číslo diplomu. Tedy absolvent, studijní oddělení nebo třeba personalista. Osobní údaje jsou tedy chráněné. 

VŠTE se už v minulosti připojila i k dalším antiplagiátorským softwarům Masarykovy univerzity, které odhalují kompiláty bakalářských a diplomových prací či v akademických dílech. 

 

„Dáváme tím transparentně na vědomí, že plagiátorství u nás nemá místo na žádné úrovni, a že jsme spravedlivou školou, která měří stejně studentům jako pedagogům,“ uvedl k tomu Marek Vochozka, rektor VŠTE.

 

***

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Působí na ní zhruba 4000 studentů v pěti bakalářských oborech – Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Ekonomika podniku, Konstrukce staveb a Stavební management.