Jazyky: CZ | EN | RU
VŠTE připravuje stavbu sportovního stadionku. Dostane se i na fotbal

Rozhovor / Šest jihočeských středních průmyslových škol se ve středu představí na fotbalovém turnaji O pohár rektora VŠTE, který bude hostit E.ON Stadion Malše Roudné. Startovat na něm budou vedle dvou českobudějovických průmyslovek také studenti z Písku, Tábora, Strakonic a Velešína. „Sport je důležitou součástí života. Proto ho podporujeme, i když samozřejmě klíčové je pro nás technické vzdělávání. A jsem rád, že zájem maturantů studovat právě u nás, je nepřehlédnutelný,“ říká docent Marek Vochozka, Ph.D., rektor Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. 

Povězte, jaký jste byl fotbalista? 

Průměrný. V žácích a dorostu jsem přes deset let kopal za českobudějovický Pedagog a pak Hlubokou. Když jsem pak šel na vysokou, s fotbalem jsem jako hráč skončil. Už nebyl čas na pravidelný trénink a prioritou pro mě byla škola. Ale dodnes ho mám velmi rád.

Co jste hrál?

Většinou pravého záložníka. Hodně bojovného, o kterém lze říct: hodně práce, méně efektu. (směje se)

Zůstal jste u sportu?

Časem jsem si našel squash a jsem mu věrný dodnes. Ten mě hodně baví. A občas mě uvidíte u ledu, protože oba synové a dcera se věnují krasobruslení.

Jak je sport důležitý pro život?

Je jeho důležitou součástí, ať ho děláte na jakékoliv úrovni. Sport pomáhá vytvářet sociální vazby a životní postoje, upevňuje sebedisciplínu a vnáší řád do života. To je pro děti a mládež výbava k nezaplacení. O vlivu pohybu na zdraví ani nemluvě.   

Často jste vidět mezi diváky na zápasech Dynama. Nezhořkl vám po jeho sestupu z ligy fotbal?  

V žádném případě. Na Dynamo chodím se syny a užíváme si to. Probíráme taktiku, hráče, chyby. Prostě jako všichni fanoušci. A pár hezkých momentů se vždy i během nevydařeného jara našlo. Dynamo je pro nás v kraji stále nejlepším klubem, i když sestoupilo z ligy. Fandit mu budeme chodit dál. Věřím, že nejvyšší soutěž do Českých Budějovic jednou vrátí.

Jaké má sport postavení na VŠTE?  

To je složitější, protože jednoznačnou prioritou je vzdělávání. A musím říct, že tady jsem na spolupracovníky a kolegy náročný. Dovednosti a znalosti našich studentů musí být na úrovni, která jim po absolvování bakalářských oborů umožní pokračovat v magisterském studiu nebo se uplatnit v praxi. Ale studenty – sportovce podporujeme, škola je členem Asociace univerzitních sportů České republiky, chystáme se převzít ligový celek českobudějovických šachistů a koneckonců dokladem pozitivního vztahu vedení školy je i nadcházející fotbalový turnaj.

Mimochodem, kolik těch studentů je?

Momentálně zhruba čtyři tisíce. Jsme mladou, technickou školou, na níž se studují ekonomické, stavební, strojírenské i dopravní obory. Zájem maturantů studovat na VŠTE je velmi dobrý. Letos je lákají nově otvírané specializace, zaměřené na čínské trhy nebo cestovní ruch, nově jsme akreditovali i pozemní stavby. Tradičně láká i strojařina a logistika, tedy obory garantující velmi dobré uplatnění na trhu práce. Pro nerozhodnuté je pak ještě otevřeno druhé kolo přijímacího řízení, které končí 31. července.

Ale po přestavbě tělocvičny na vysokoškolskou aulu sportovní zázemí dost utrpělo.

To je právě o těch prioritách. Chyběla nám velká posluchárna pro několik stovek studentů, a přestavba stárnoucí tělocvičny nám přišla ekonomicky nejefektivnější. Ale v našem kampusu na Okružní plánujeme stavbu sportovního stadionku, protože sport k vysokoškolskému životu prostě patří. Využít k tomu chceme některý z operačních programů Evropské unie na období 2014 – 2020, takže to určuje i časový rámec. Kolegové takovou žádost už připravují a já věřím, že budeme úspěšní.