Jazyky: CZ | EN | RU
Soudy rozhodly, že odvolaný rektor Krejča není zaměstnancem VŠTE

České Budějovice, 29. března 2012

V souvislosti se zprávou o sporu, který vede bývalý rektor VŠTE Miroslav Krejča u Městského soudu v Praze s prezidentem Václavem Klausem o platnosti svého odvolání z funkce prezidentovým rozhodnutím z 25. 3. 2009, čelí vedení školy dotazům na současný vztah školy k bývalému rektorovi.

"Mámě dvě pravomocná rozhodnutí soudů, že Miroslav Krejča není zaměstnancem naší školy. Tím je všechno dané. S panem Krejčou nás žádné pracovně právní vztahy nepojí a jde o jeho ryze osobní spor s hlavou státu," říká pověřený rektor VŠTE Marek Vochozka.

Bývalý rektor Miroslav Krejča žaloval VŠTE u Okresního soudu v Českých Budějovicích, kde se domáhal potvrzení svého pracovního poměru, který mu zde vznikl 10. 4. 2008 rozhodnutím prezidenta ČR, jmenovat ho do funkce rektora. Okresní soud v březnu 2010 jeho žalobu zamítl a potvrdil, že jeho pracovní poměr skončil 2. dubna 2009. Soud označil žalobu na určení existence pracovního poměru za neodůvodněnou a v plném rozsahu jí zamítl.

Krajský soud v Českých Budějovicích, k němuž se Miroslav Krejča odvolal, pak v červenci 2010 rozsudek soudu prvního stupně označil za správný a potvrdil ho. Oba rozsudky už nabyly právní moci.

"Pro nás je tato pracovně právní záležitost uzavřena a spor Miroslava Krejči s prezidentem Václavem Klausem nebudeme nijak komentovat, neboť je pro nás důležité zachovat apolitičnost a čistotu akademické půdy," dodáva Marek Vochozka.

***

Miroslava Krejču navrhl z funkce rektora VŠTE odvolat v listopadu 2008 Akademický senát školy. Za důvod tehdy uvedl: nekompetentní vnitřní řízení školy, chybné finanční řízení VŠTE, chybně nastavené informační toky, chybnout vnější prezentaci školy, chybnou koncepci školy v oblasti rozvoje a nekoncepční řízení lidských zdrojů.

Návrh na odvolání rektora posléze posvětilo ministerstvo školství a v březnu 2009 pak prezident Václav Klaus podepsal příslušný odvolací dekret.