Jazyky: CZ | EN | RU
Projektové a inovační centrum VŠTE pomůže jihočeským firmám

České Budějovice, 18. prosince 2012 
Nabídnout služby, na které jihočeské firmy nemají vlastní lidi, dostatečné kapacity či finance, je jedním z cílůProjektového a inovačního centra VŠTE. s.r.o. To existuje od listopadu, kdy bylo zapsáno do sbírky listin, a jeho jediným zakladatelem je sama Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. 
Nový pilotní projekt, který je součástí rozvojových plánů VŠTE, schválilo ministerstvo školství. Má posílit spolupráci mezi vysokou školou a podnikovou praxí, především urychlit přesun výstupů z tvůrčí, akademické práce do podnikání a byznysu. Zpětně pak projekt přispěje k dalšímu zkvalitnění výuky a získání dodatečných finančních zdrojů pro školu. 
„Beru to jako novou formu spolupráce s firmami, která by měla přinést efekt všem. Firmám třeba v podobě ušetřených nákladů.“ říká Vladimír Homola, místopředseda představenstva Jihočeské hospodářské komory. Ta je jednou z prvních institucí, která s centrem zahájila spolupráci. Další je společnost Steinbauer Lechner z Lišova, zabývající se vývojem a výrobou exportního balení pro tuzemskou i mezinárodní přepravu zboží.  
„Mění se způsob práce a díky této spolupráci se můžeme zapojit do nových projektů, které jsou přínosem pro firmu. VŠTE má invenci posouvat věci dál. Zapojí-li se i studenti, jen dobře, protože mladí lidé mají spoustu nových nápadů,“ říká majitel Antonín Steinbauer. 
Z výnosů Projektového a inovačního centra pak budou podporovány další studentské aktivity a inovativní projekty. 
„Věřím, že brzy získáme důvěru firem a jejich manažerů. Naše možnosti se budou přitom stále rozšiřovat, jak roste i sama škola. Ta se letos rozšířila o nový studijní obor technologie dopravy a přepravy a od února přibude strojírenství. To jsou velké výzvy,“ říká Vojtěch Stehel, jednatel společnosti Projektové a inovační centrum VŠTE. Druhou jednatelkou je prorektorka Ludmila Opekarová. 
***
VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Letos na ní působí přes 3500 studentů ve čtyřech bakalářských oborech – Ekonomika podniku, Konstrukce staveb, Stavební management a Technologie dopravy a přepravy. Nyní se koná přijímací řízení na pátý obor Strojírenství, jehož výuka začne v řádné i kombinované formě studia od února.