Jazyky: CZ | EN | RU
Petrohradská polytechnika je novým partnerem VŠTE

České Budějovice, 2. dubna 2012

Petrohradská státní polytechnická univerzita se stala novým partnerem Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích a Ruská federace pak jubilejní 20. zemí, do níž mohou studenti jediné jihočeské Techniky vyjet rozšiřovat své vzdělání. „V současnosti máme v těchto státech uzavřeno 38 smluv pro ekonomické a 16 pro stavební obory,“ říká Alžběta Troupová, koordinátorka zahraničních vztahů  VŠTE.

Smlouva s petrohradskou polytechnikou, jejíž součástí je i Fakulta stavební, předpokládá vedle výměny studentů a vyučujících, publikování ve vědeckých časopisech ruské univerzity nebo účasti na odborných konferencích, také spolupráci při výuce oboru Stavební management v ruštině. O jeho akreditaci hodlá VŠTE v budoucnu usilovat. Spolupráce „double degree“ by měla vycházet z podobných studijních plánů, aby bylo možné vzájemně uznávat zkoušky. Jinak musí studenti po návratu do svých zemí „zameškané“ předměty absolvovat znovu.

„Partnerství se zahraničními vysokými školami umožňuje studentům získat kontakty a znalosti, k nimž by se jinak složitě dostávali. Vedle toho mohou v cizině absolvovat i odbornou praxi u různých firem. Jsem ráda, že toho využívají,“ říká Lenka Hrušková, prorektorka pro studium a pedagogickou činnost.  

VŠTE, jako na praxi zaměřená neuniverzitní veřejná vysoká škola, má ve svých osnovách v Česku nadstandardní jeden semestr odborné praxe. Mezi její další partnery patří například německé Hochschulen, rovněž zaměřené na praxi. Jde třeba o Fachhochschule v Erfurtu, Freisingu, Kolíně nad Rýnem, Kaiserslauternu či Hofu. Další smlouva se připravuje s Hochschule Magdeburg Stendal a Georg-Ohm Hochschule v Norimberku.
VŠTE dnes nabízí víc než 40 předmětů v angličtině. Její studenti mohou v zahraničí studovat v angličtině, němčině, španělštině, ruštině či francouzštině.