Jazyky: CZ | EN | RU
Na VŠTE vznikla Katedra strojírenství

České Budějovice, 10. října 2012

Novou Katedru strojírenství má od října Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE). Do jejího čela byl jmenován docent Ing. Šrefan Husár, Ph.D. „Na plný úvazek už zde pracují čtyři akademičtí pracovníci a další dva na poloviční,“ říká docent Husár.  Ten s kolegy vytváří základní podmínky pro vznik nového studijního oboru Strojírenství, přijetí prvních studentů a zahájení výuky.

V ideálním případě by zde mohl být nový obor otevřen už od února 2013. Týkat by se mohl několika desítek nových vysokoškoláků. Součástí prací je i příprava stavby centralizovaných laboratoří pro obor Strojírenství. To si vyžádá stavbu zcela nového objektu v areálu školy.

„Neuniverzitní VŠTE, na níž katedry nahrazují fakulty, jak je známe z univerzit, má štíhlou řídící strukturu a velmi rychlý přenos informací. Pro rozhodování, řízení i realizaci projektů to je velká výhoda,“ říká Štefan Husár. Ten v 90. letech budoval Katedru strojírenství na slovenské Trenčianske univerzitě Alexandra Dubčeka, kde byl také proděkanem. Do Českých Budějovic přišel z Polska, kde dlouho pracoval jako technický ředitel a ředitel pro rozvoj společnosti Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) ve městě Mińsk Mazowiecki.  

„Chceme se stát plnohodnotnou technickou vysokou školou, která na jihu Čech velmi chybí, a strojírenství do ní logicky patří. Nová katedra tak je jedním z kroků, které s tím souvisejí,“ říká Marek Vochozka, pověřený rektor VŠTE.

***

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v Česku. Od října na ní působí už přes 3500 studentů ve čtyřech bakalářských oborech – Ekonomika podniku, Konstrukce staveb, Stavební management a nově Technologie dopravy a přepravy.