Jazyky: CZ | EN | RU
Cizincům na VŠTE pomáhají sami studenti

České Budějovice, 17. června 2013 

Studentská organizace ESN Buddy VŠTE se jako jediná sekce z vysokých škol na jihu Čech stala součástí celoevropské neziskové organizace Erasmus Student Network (ESN). Ta poskytuje vysokoškolákům zázemí při studijních výměnných pobytech. 

Pro Vysokou školu technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích to znamená příslušnost k prestižní skupině škol, kde mají cizinci zajištěnou podporu a pomoc při integraci do místní společnosti. To by se mělo projevit i na dalším zájmu zahraničních studentů o vzdělání na této jediné jihočeské „Technice“. Těch zde nyní každý semestr působí zhruba třicet. Proti dvěma, třem cizincům ještě před dvěma lety, kdy se zde zahájila výuka v angličtině, to je prudký nárůst. A vedení školy věří, že i v souvislosti se vznikem ESN Buddy VŠTE bude pokračovat.

V něm působí 24 studentů, z toho 9 v pozici vedoucích (board). Práce všech je dobrovolná. Začíná to už pokyny jak se dostat do Českých Budějovic a po příjezdu pokračuje pomocí s ubytováním, vyřízením dokumentů nebo při jednání na úřadech.

Podle studenta Pavla Skuhrovce, prezidenta ESN Buddy VŠTE, se nezapomíná ani na tipy na volný čas. V rámci programu SocialErasmus se zahraniční studenti zapojují i do místních dobročinných nebo vzdělávacích projektů. „Tři studenti z Finska třeba vedli hodinu na Česko-anglickém gymnáziu. Představili svou zemi a debatovali se středoškoláky,“ dodává.

Podle turecké studentky Tuğçe Şahin každá cesta do ciziny znamená vypořádat se s odlišným jazykem, lidmi, prostředím. „Když vám místní  pomáhají, necítíte se sami a zděšení. Buddy systém na VŠTE má skvělou týmovou práci. Pokud je třeba, vždy s čímkoliv pomohou a tím se tady cizinci cítí jako doma“ říká Tuğçe Şahin.

Alžběta Troupová, koordinátorka zahraničních vztahů VŠTE vidí v zapojení studentů do ESN záruku kvality a dodržování standardů uznávaných na evropské úrovni. „Tato mezinárodní organizace je důležitou součástí evropské politiky mobilit,“ uvádí. 

 

Studentská organizace ESN má v Evropě přes 400 lokálních sekcí ve 36 zemích. Působí nejen v EU, ale také v Turecku nebo na Islandu. V Česku se ESN Buddy VŠTE stalo patnáctou sekcí ESN ČR, která je součástí ESN International.